Jak czyścić blat kuchenny: laminowany, drewniany, z konglomeratu?
Blat laminowany, drewniany, z konglomeratu... Jak dbać o każdy z nich? Podpowiadamy, czym czyścić i jak pielęgnować kuchenny blat, by służył jak najdłużej.
Spis treści
Blat laminowany – jak czyścić?
Gdy kuchnię zdobi tradycyjny blat pokryty laminatem, najważniejszą kwestią powinno być utrzymywanie go w suchości (zwłaszcza w miejscach styku ze zlewozmywakiem, z płytą grzewczą i ze ścianą). Do codziennej pielęgnacji blatu laminowanego używaj szmatki zwilżonej wodą.
Plamy z tłuszczu, soku, kawy, stearyny, pisaków usuwaj wilgotną ścierką z detergentem (np. płynem uniwersalnym z formułą Nano Technology, tworzącym warstwę ochronną, Brait).
Śladów po lakierze do paznokci z blatu laminowanego pozbędziesz się acetonem lub spirytusem, a potem szmatką z czystą wodą. Z plamami po farbach, klejach, żywicach na blacie z laminatu poradzisz sobie wodą i rozpuszczalnikiem organicznym, natychmiast po zabrudzeniu.
Blat drewniany – jak czyścić?
Drewno, nawet jeśli zostało odpowiednio zaimpregnowane, także nie lubi wody. Jeśli na blacie drewnianym zauważysz ślady wody, soków lub inne zabrudzenia, od razu je wycieraj.
Olejowany blat z drewna raz w miesiącu konserwuj olejem do drewna (z atestem PZH, nadającym się do kontaktu z żywnością, np. Beeswax Oil, Tikkurila).
Zniszczony delikatnie zeszlifuj. Lakierowany blat z drewna ponownie pokryj lakierem, olejowany blat drewniany – olejem.
Blat z konglomeratu – jak czyścić?
Blat kuchenny z konglomeratu pielęgnuj specjalistycznym preparatem lub wodą z mydłem. Osady wapienne usunie odkamieniacz marki Viakal, natomiast silikon wyczyści Clean-Colorsil, Silestone. Nie używaj preparatów o pH powyżej 10. Większe uszkodzenia możesz uzupełnić żywicę i oszlifować lub wyciąć i wstawić nowy kawałek blatu z tego samego materiału.
Bez względu na rodzaj blatu kuchennego do czyszczenia go nie używaj ostrych gąbek i druciaków. Zastąp je miękkimi myjkami.