Jak czyścić blat kuchenny: laminowany, drewniany, z konglomeratu?

2016-09-29 11:48

Blat laminowany, drewniany, z konglomeratu... Jak dbać o każdy z nich? Podpowiadamy, czym czyścić i jak pielęgnować kuchenny blat, by służył jak najdłużej.

Jak czyścić blat kuchenny: laminowany, drewniany, z konglomeratu
Autor: thinkstockphotos.com Czyszczenie blatu kuchennego wymaga doboru środków dostosowanych do materiału, z jakiego został wykonany blat

Spis treści

  1. Blat laminowany – jak czyścić?
  2. Blat drewniany – jak czyścić?
  3. Blat z konglomeratu – jak czyścić?

Blat laminowany – jak czyścić?

Gdy kuchnię zdobi tradycyjny blat pokryty laminatem, najważniejszą kwestią powinno być utrzymywanie go w suchości (zwłaszcza w miejscach styku ze zlewozmywakiem, z płytą grzewczą i ze ścianą). Do codziennej pielęgnacji blatu laminowanego używaj szmatki zwilżonej wodą.

Plamy z tłuszczu, soku, kawy, stearyny, pisaków usuwaj wilgotną ścierką z detergentem (np. płynem uniwersalnym z formułą Nano Technology, tworzącym warstwę ochronną, Brait).

Śladów po lakierze do paznokci z blatu laminowanego pozbędziesz się acetonem lub spirytusem, a potem szmatką z czystą wodą. Z plamami po farbach, klejach, żywicach na blacie z laminatu poradzisz sobie wodą i rozpuszczalnikiem organicznym, natychmiast po zabrudzeniu.

Blat drewniany – jak czyścić?

Drewno, nawet jeśli zostało odpowiednio zaimpregnowane, także nie lubi wody. Jeśli na blacie drewnianym zauważysz ślady wody, soków lub inne zabrudzenia, od razu je wycieraj.

Olejowany blat z drewna raz w miesiącu konserwuj olejem do drewna (z atestem PZH, nadającym się do kontaktu z żywnością, np. Beeswax Oil, Tikkurila).

Zniszczony delikatnie zeszlifuj. Lakierowany blat z drewna ponownie pokryj lakierem, olejowany blat drewniany – olejem.

Blat z konglomeratu – jak czyścić?

Blat kuchenny z konglomeratu pielęgnuj specjalistycznym preparatem lub wodą z mydłem. Osady wapienne usunie odkamieniacz marki Viakal, natomiast silikon wyczyści Clean-Colorsil, Silestone. Nie używaj preparatów o pH powyżej 10. Większe uszkodzenia możesz uzupełnić żywicę i oszlifować lub wyciąć i wstawić nowy kawałek blatu z tego samego materiału.

Bez względu na rodzaj blatu kuchennego do czyszczenia go nie używaj ostrych gąbek i druciaków. Zastąp je miękkimi myjkami.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE