Jajka: co warto o nich wiedzieć?

2018-03-07 11:39

Co było pierwsze - jajko czy kura? Niezależnie od wyniku tego eksperymentu należy zastanowić się nad właściwościami jajek, które spożywamy każdego dnia. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

co-trzeba-wiedziec-o-jajkach.jpg
Autor: Mariusz Bykowski Jajka są bardzo zdrowym i pełnowartościowym pożywieniem.

Jajka - co warto o nich wiedzieć?

Białko jajka jest najbardziej zbliżone do białek naszego organizmu i dlatego jest dobrze zagospodarowywane. W żółtku jajka występują prawie wszystkie znane składniki odżywcze. Tłuszcz w nim zawarty jest łatwostrawny, zawiera dużo witaminy A oraz D, E, K i B. Żółtko dostarcza dodatkowo sporo dobrze przyswajalnego żelaza, fosforu, siarki, potasu, miedzi, kobaltu, jodu i wielu innych minerałów. 

Danie z dwóch jajek odpowiada pod względem wartości białkowej 100 g mięsa dobrej jakości, dostarcza 140 kcal. Trzeba jednak pamiętać, że jajka należą do produktów silnie zakwaszających organizm.

Duże znaczenie dla wartości odżywczych i smakowych jajek ma ich świeżość, dlatego dobrze jest przed zakupem sprawdzić odpowiednie oznaczenia, co do daty ich „produkcji”. Jaja należy przechowywać w lodówce, najlepiej w temperaturze 2-4°C, są wrażliwe na temperatury minusowe. Jajka, podobnie jak mleko czy masło, z powodu porowatości skorupki łatwo chłoną zapachy z otoczenia. 

Przed gotowaniem jajek przechowywanych wcześniej w lodówce, należy je potrzymać kilkanaście minut w temperaturze pokojowej. Jajka będą się dobrze obierać, gdy natychmiast po ugotowaniu zostaną bardzo dobrze schłodzone. To przy okazji zapobiegnie powstaniu szaro-zielonej „skórki” na żółtku, świadczącej o niekorzystnym związaniu żelaza z siarkowodorem. Szybkie schłodzenie zmniejsza wewnątrz ciśnienie i uwolniony siarkowodór przenika w kierunku skorupki a nie żółtka.   

Różne są teorie na temat czasu gotowania jajek. Eksperci zalecają gotowanie: na miękko – 2,5 minuty, na półtwardo – 6, na twardo – 8, w koszulkach – 4 minuty w gorącej wodzie bez wrzenia. Jest jeszcze inny sposób gotowania jaj. Po włożeniu ich do wrzątku przykrywamy naczynie i zestawiamy z ognia, pozostawiając je w gorącej wodzie dwukrotnie dłużej od zalecanego czasu przy tradycyjnym gotowaniu. 

Podczas smażenia jajecznicy lub jajek sadzonych trzeba pilnować temperatury, żeby białko nie ścięło się zbyt szybko w zetknięciu z gorącym tłuszczem – powstaje wtedy zbity skrzep, pozbawiony pulchności, ciężkostrawny i mniej smaczny. Ponieważ jajka nie wymagają wysokiej temperatury smażenia, lepiej (bo i smaczniej) używać masła niż oleju.