Ile kalorii mają wigilijne potrawy? Kaloryczność świątecznego menu

2022-12-05 13:49

Polska Wigilia Świąt Bożego Narodzenia rządzi się swoimi prawami. Zgodnie z tradycją posiłek powinien być bezmięsny. Dozwolone są ryby, przetwory zbożowe, warzywa i owoce - same zdrowe produkty. Jednak różnorodność pokarmów i spożywane ich ilości mogą mocno zawarzyć na stanie naszej figury. Zobacz, ile kalorii mają potrawy wigilijne i jak możesz je odchudzić.

Potrawy wigilijne
Autor: Shutterstock Potrawy wigilijne

Wigilia w polskiej tradycji kulinarnej to obfitość dań rybnych, warzywnych i słodkich ciast. Na stole nie może zabraknąć pokarmów obdarzonych symboliką dobrobytu, dostatku, pomyślności i zdrowia. I jak się tak zastanowić, to najmniej kaloryczne na tym stole jest sianko pod obrusem... No i opłatek. Dlaczego? Większość potraw przygotowuje się z dodatkiem tłuszczy roślinnych. Smażymy na nich, dodajemy lekką ręką do wszystkiego. A jeszcze przecież majonez w sałatkach.

No i słodzycze! W deserach dominują mak, orzechy i bakalie. Same wysokoenergetyczne produkty! I choć sama kapusta jest niskokaloryczna, a ryby bardzo zdrowe, nadmiar i obfitość procji mogą nam zaszkodzić. Jednak człowiek poinformowany nie jest zaskoczony i może się odpowiednio przygotować. Zaopatrzeni w wiedzę będziemy mniej sobie folgować. Efekt? Po Świętach nie trzeba się odchudzać! 

Zobacz GALERIĘ potraw wigilijnych i ile mają kalorii

3 pomysły na dekorację stołu na Boże Narodzenie