Ile kalorii mają wigilijne potrawy? Kaloryczność świątecznego menu

2022-12-05 13:49

Polska Wigilia Świąt Bożego Narodzenia rządzi się swoimi prawami. Zgodnie z tradycją posiłek powinien być bezmięsny. Dozwolone są ryby, przetwory zbożowe, warzywa i owoce - same zdrowe produkty. Jednak różnorodność pokarmów i spożywane ich ilości mogą mocno zawarzyć na stanie naszej figury. Zobacz, ile kalorii mają potrawy wigilijne i jak możesz je odchudzić.

Potrawy wigilijne
Autor: Shutterstock Potrawy wigilijne

Wigilia w polskiej tradycji kulinarnej to obfitość dań rybnych, warzywnych i słodkich ciast. Na stole nie może zabraknąć pokarmów obdarzonych symboliką dobrobytu, dostatku, pomyślności i zdrowia. I jak się tak zastanowić, to najmniej kaloryczne na tym stole jest sianko pod obrusem... No i opłatek. Dlaczego? Większość potraw przygotowuje się z dodatkiem tłuszczy roślinnych. Smażymy na nich, dodajemy lekką ręką do wszystkiego. A jeszcze przecież majonez w sałatkach.

No i słodzycze! W deserach dominują mak, orzechy i bakalie. Same wysokoenergetyczne produkty! I choć sama kapusta jest niskokaloryczna, a ryby bardzo zdrowe, nadmiar i obfitość procji mogą nam zaszkodzić. Jednak człowiek poinformowany nie jest zaskoczony i może się odpowiednio przygotować. Zaopatrzeni w wiedzę będziemy mniej sobie folgować. Efekt? Po Świętach nie trzeba się odchudzać! 

Zobacz GALERIĘ potraw wigilijnych i ile mają kalorii

3 pomysły na dekorację stołu na Boże Narodzenie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE