Guma do żucia - zdrowa czy nie? Jak guma wpływa na żującego?

2016-09-01 17:49

Wiele osób twierdzi, że żucie gumy sprzyja koncentracji i kreatywności. Wiedzą o tym szczególnie uczniowie, którzy niestety mają zakaz żucia gum na lekcjach. Ale nie w Niemczech! Agencja AFP informuje, że w Niemczech można żuć gumę na lekcjach, ponieważ może to poprawić wyniki nauczania.    

Czy guma do żucia jest zdrowa? Mówimy, jakie są zalety gumy do żucia
Autor: photos.com Guma ułatwia koncentrację i poprawia wyniki w nauce, ale żuta w nadmiarze może prowadzić do rozrostu żuchwy!

Spis treści

  1. Guma do żucia - stres
  2. Guma do żucia - higiena jamy ustnej
  3. Guma do żucia - koncentracja
  4. Guma do żucia - psucie zębów

Guma do żucia - stres

– Żucie gumy jest dobre dla zdrowia dzieci i poprawia ich zdolności poznawcze – twierdzi Wolfgang Ellegast z ministerstwa edukacji w Bawarii, gdzie przeprowadzany jest projekt pilotażowy. – Nikt nie jest zmuszany do żucia gumy, jednak pomaga to dzieciom w koncentracji i radzeniu sobie ze stresem, szczególnie podczas pisemnego sprawdzianu. Aby możliwe było uczenie się z przyjemnością, dzieci muszą przychodzić do szkoły bez obawy i szczęśliwe. Ponadto zachęcamy je do żucia gumy podczas przerw i zajęć.

Guma do żucia - higiena jamy ustnej

Żucie gumy poprawia higienę jamy ustnej, szczególnie po posiłkach, kiedy trudno o to, żeby dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat myły zęby w szkole. Jednak są ograniczenia. Dzieci muszą przestrzegać zasady: powinny żuć gumę z zamkniętymi ustami, a gdy ją zużyją, odpowiednio utylizować.

Guma do żucia - koncentracja

Craig Johnton z Baylor Collage of Medicine w Houston w stanie Teksas nadzorował badania zlecone przez znaną markę produkującą gumy do życia. Podczas eksperymentu zbadano ponad 100 uczniów, którzy żuli dowolne ilości gumy w każdej sytuacji, nawet w szkole, przez 14 tygodni. Po tym okresie przebadano stan wiedzy uczniów i okazało się, że żujący gumę mieli o 3 procent lepsze wyniki niż pozostali, a tym samym lepsze oceny.

Guma do żucia - psucie zębów

Gumy do żucia mają też swoją ciemną stronę. Zbyt długie żucie gumy, może prowadzić do uzależnienia polegającego na potrzebie żucia. Równie niebezpiecznym skutkiem może być obciążenie żuchwy i przerost mięśni, który skutkuje zgrzytaniem zębami w nocy podczas snu, co z kolei niszczy szkliwo na zębach. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE