Guma do żucia - zdrowa czy nie? Jak guma wpływa na żującego?

2016-09-01 17:49

Wiele osób twierdzi, że żucie gumy sprzyja koncentracji i kreatywności. Wiedzą o tym szczególnie uczniowie, którzy niestety mają zakaz żucia gum na lekcjach. Ale nie w Niemczech! Agencja AFP informuje, że w Niemczech można żuć gumę na lekcjach, ponieważ może to poprawić wyniki nauczania.    

Czy guma do żucia jest zdrowa? Mówimy, jakie są zalety gumy do żucia
Autor: photos.com Guma ułatwia koncentrację i poprawia wyniki w nauce, ale żuta w nadmiarze może prowadzić do rozrostu żuchwy!

Spis treści

  1. Guma do żucia - stres
  2. Guma do żucia - higiena jamy ustnej
  3. Guma do żucia - koncentracja
  4. Guma do żucia - psucie zębów

Guma do żucia - stres

– Żucie gumy jest dobre dla zdrowia dzieci i poprawia ich zdolności poznawcze – twierdzi Wolfgang Ellegast z ministerstwa edukacji w Bawarii, gdzie przeprowadzany jest projekt pilotażowy. – Nikt nie jest zmuszany do żucia gumy, jednak pomaga to dzieciom w koncentracji i radzeniu sobie ze stresem, szczególnie podczas pisemnego sprawdzianu. Aby możliwe było uczenie się z przyjemnością, dzieci muszą przychodzić do szkoły bez obawy i szczęśliwe. Ponadto zachęcamy je do żucia gumy podczas przerw i zajęć.

Guma do żucia - higiena jamy ustnej

Żucie gumy poprawia higienę jamy ustnej, szczególnie po posiłkach, kiedy trudno o to, żeby dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat myły zęby w szkole. Jednak są ograniczenia. Dzieci muszą przestrzegać zasady: powinny żuć gumę z zamkniętymi ustami, a gdy ją zużyją, odpowiednio utylizować.

Guma do żucia - koncentracja

Craig Johnton z Baylor Collage of Medicine w Houston w stanie Teksas nadzorował badania zlecone przez znaną markę produkującą gumy do życia. Podczas eksperymentu zbadano ponad 100 uczniów, którzy żuli dowolne ilości gumy w każdej sytuacji, nawet w szkole, przez 14 tygodni. Po tym okresie przebadano stan wiedzy uczniów i okazało się, że żujący gumę mieli o 3 procent lepsze wyniki niż pozostali, a tym samym lepsze oceny.

Guma do żucia - psucie zębów

Gumy do żucia mają też swoją ciemną stronę. Zbyt długie żucie gumy, może prowadzić do uzależnienia polegającego na potrzebie żucia. Równie niebezpiecznym skutkiem może być obciążenie żuchwy i przerost mięśni, który skutkuje zgrzytaniem zębami w nocy podczas snu, co z kolei niszczy szkliwo na zębach.