Grzybobranie - praktyczne rady, jak prawidłowo zbierać grzyby

2016-10-05 13:30

Teorii, jak należy zbierać grzyby, jest kilka. Jedna mówi, że wyjmujemy je w całości, „od stóp do głowy” nie zostawiając niczego. Inna głosi, że należy je ścinać tak, by pozostawić kawałek nóżki, trzonu w ziemi. Wtedy, jak wielu grzybiarzy opowiada, w tym miejscu ponownie urośnie grzyb.

GRZYBOBRANIE. Jak prawidłowo zbierać grzyby? PRAKTYCZNE RADY
Autor: pixabay.com Grzyby z ziemi wyjmujemy w całości – w trosce o nasze zdrowie.

Jak zbierać grzyby?

W jaki sposób należny wyjmować grzyby z ziemi? Zapytaliśmy Joannę Nadrożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. "Polacy mają tendencję do koszenia grzybów kozikami; to niemalże nasz sport narodowy. A to niedobrze! Grzyby należy wyjmować w całości. To ważne ze względu na nasze bezpieczeństwo i nasze zdrowie. Jeśli grzyb utniemy, nie widzimy jego końcówki. Na przykład muchomor sromotnikowy ma na końcu nóżki pochewkę, jakby kieszonkę. Jeśli utniemy powyżej niej, łatwo pomylić muchomora z kanią, która ma w tym miejscu bulwę tzw. zgrubienie – i tragedia gotowa. Dlatego grzyby zbierajmy w całości, a w domu obejrzyjmy jeszcze raz rozłożone na przykład na gazecie. A co do przekonania, że jeśli zostawimy kawałek grzyba, to ponownie urośnie w tym miejscu? To prawda, ale wystarczy otrzeć nóżkę o podłoże i bardzo możliwe, że grzyb znowu tu urośnie.Podczas grzybobrania musimy dbać przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo." - mówi Joanna Nadrożniak.

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?

Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE