Grzybobranie. Co zrobić, aby sprawiło ono radość i było bezpieczne?

2016-10-06 16:24

Jak co roku o tej porze rzesze grzybiarzy wyruszają do lasów na swoje pierwsze zbiory. Mimo, że grzybobranie dostarcza wielu przyjemności, trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie i solidnie się do takiej wyprawy przygotować. Jak bezpiecznie zbierać grzyby?

Bezpieczna wyprawa na grzyby. Jak przygotować się do grzybobrania, by sprawiło ono radość i było bezpieczne?
Autor: photos.com Zbieraj tylko te grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne.

Spis treści

  1. Uwaga na grzyby trujące
  2. Bez kosza ani rusz
  3. Sztuka zbierania
  4. Plan wyprawy
  5. Pamiętaj!

Uwaga na grzyby trujące

Skutki zbierania trujących grzybów mogą być naprawdę opłakane. Pomimo licznych ostrzeżeń i akcji edukacyjnych, zatrucia i zgony zdarzają się co roku. Podstawową zasadą jest to, że zbieramy grzyby, co do których nie mamy najmniejszych wątpliwości. Zanim jednak zaczniemy przeszukiwania leśnego runa, warto sobie wszystko wcześniej przygotować.

Bez kosza ani rusz

Pod żadnym pozorem nie wyruszajmy do lasu z foliową reklamówką. Szczególnie w ciepłe dni, gdyż grzyby w takim „kompresie” mogą się zaparzyć. Oznacza to, że pod powierzchnią folii bardzo łatwo mogą się rozpocząć procesy gnilne, których skutkiem z kolei będzie wytworzenie substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Grzyby w koszyku powinniśmy starać się układać dosyć luźno, by nawzajem się nie zgniatały.

Sztuka zbierania

Jedni z nas zaraz po wejściu do lasu znajdują stosy grzybów, inni mimo starań nie są w stanie dostrzec nawet tych najbardziej dorodnych egzemplarzy. Wszyscy jednak, bez względu na wielkość zbiorów, powinni starannie oglądać zebrane okazy. Grzyby jadalne delikatnie wykręcamy z podłoża i jeszcze raz dokładnie oglądamy. Ocena jadalności grzyba z perspektywy kapelusza może być niewystarczająca.

Plan wyprawy

Najlepiej na grzybobranie wybrać się wczesnym rankiem, by uprzedzić innych grzybiarzy. Wcześniej, jest również chłodno, co zwiększa komfort leśnych wędrówek. Koniecznie zabierzmy ze sobą nakrycie głowy, coś do picia i małą przekąskę, gdyby nasza wyprawa się przedłużyła. Warto wziąć ze sobą także kompas, nawet gdy zna się las. Spacerując ze spuszczoną głową, czasem bardzo łatwo jest stracić orientację. Po powrocie do domu koniecznie obejrzyj się czy nie masz na sobie kleszczy.

Pamiętaj!

Jeśli po zjedzeniu grzybów, zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie idź do lekarza. Im wcześniejsza reakcja, tym większe szanse na sprawniejsze rozprawienie się z zatruciem. Grzyby są bardzo ciężkostrawne, dlatego nie powinny się znajdować w diecie dzieci oraz osób cierpiących na schorzenia nerek, wątroby czy układu pokarmowego.

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?

Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE