Grappa - tajemnice włoskiego alkoholu dla koneserów

2018-11-26 11:22

Grappa to włoski alkohol, rodzaj winiaku, tradycyjnie podawany po posiłku lub do kawy. Ma mocny, intensywny aromat i zawartość alkoholu od 37 do nawet 60%. Lecz mimo swojej mocy, dobrze zrobiona grappa, jest łagodna dla podniebienia.

Grappa
Autor: Shutterstock Różnorodność smaków wyczuwalnych w grappie może przyprawić o zawrót głowy.

Spis treści

  1. Z czego produkuje się grappę?
  2. Jak powstaje grappa?
  3. Do czego pasuje grappa?
  4. Jak podawać grappę?

W słotny listopadowy wieczór, w warszawskim lokalu Kita Koguta odbyło się sympatyczne spotkanie połączone z degustacją tego niezbyt popularnego jeszcze w Polsce alkoholu. Imprezę pod patronatem magazynu Aqua Vitae, poprowadził redaktor naczelny czasopisma Łukasz Gołębiewski, a gościem specjalnym była Lisa Tosolini, CEO Bepi Tosolini, producenta wysokiej klasy alkoholi, który w roku 2018 obchodził 75 rocznicę powstania.

Lisa Tosolini opowiedziała o tym, jak powstawała, założona przez jej dziadka, firma, jak produkuje się i sezonuje najlepszej klasy grappę, a uczestnicy spotkania mieli wyjątkową okazję poznania różnorodności aromatów i smaków zamkniętych w pięknych butelkach tego wyjątkowego trunku.

Co mnie szczególnie zaskoczyło, to niezwykła łagodność tych jakże mocnych alkoholi. Miałam okazję spróbować trunków o zawartości alkoholu sporo powyżej 40%, i... dałam radę. Ja, osoba niezbyt obyta w sztuce i nieprzyzwyczajona, sącząca zazwyczaj lekkie białe winko, nie wyobrażałam sobie, że mocny alkohol może być jednocześnie tak delikatny. Nic nie paliło, nic nie piekło, a przytrzymany przez chwilę w ustach trunek rozwijał niesamowite aromaty. Ale po kolei.

Z czego produkuje się grappę?

Grappa powstaje na bazie wytłoczyn z winogron. Aby ją zrobić wystarczą skórki, reszta owocu jest niezbędna do produkcji wina, nie grappy. I często się zdarza, że grappę produkują winiarnie, z pozostałości po produkcji wina. Bepi Tosolini uprawia specjalne odmiany winogron, aby pozyskać odpowiedniej jakości i smaku skórki. To z nich powstają wspaniałe destylaty, a wino może być produktem ubocznym. Choć w Bepi Tosolini również z całych owoców w raz z miąższem powstaje wybitny trunek - Most, zawierający w sobie eksplozję aromatów.

Jak powstaje grappa?

Proces produkcji i dojrzewania dobrej jakościowo grappy trwa ponad dwa lata. Wszystko zaczyna się w winnicy. Odpowiednio uprawiane i pielęgnowane winogrona dojrzewają w ciepłym słońcu regionu Friuli i po 6 miesiącach są gotowe do zbioru. Winogronowe żniwa trwają kolejne dwa miesiące. Zebrane owoce poddawane są bardzo delikatnemu wyciskaniu, które trwa ok 4 godzin. Wszystko po to, aby z wytłoczyn wydobyć potem jak najwięcej aromatu. Skórki fermentują kolejne 5 dni i są gotowe do kolejnego etapu - destylacji. Wydestylowany trunek jest następnie zamrażany w temperaturze -18ºC przez 24 godziny, a potem poddawany procesowi filtracji, redukującemu wszelkie zanieczyszczenia z napoju. Tak przygotowana grappa jest gotowa do leżakowania, które  trwa od 12 do 18 miesięcy. Ten proces nadaje charakteru grappie. Smaki i aromaty dojrzewają w dębowych beczkach oddając trunkowi również swój aromat.

Do czego pasuje grappa?

Tradycyjnie grappę można podać po posiłku, do deseru w postaci ciemnej czekolady i suszonych owoców. Znakomicie smakuje również z serami pleśniowymi oraz wędzonymi, wędzonymi i pikantnymi wędlinami. Warto wypróbować caffe corretto czyli kawę podawaną z kilkoma kroplami grappy, czyli nieco "poprawioną" alkoholem.

Jak podawać grappę?

Grappę najlepiej podawać specjalnych kieliszkach o beczułkowatym kształcie z lekko rozchylonym brzegiem. Najlepiej jeśli wykonane są z kryształu lub szlachetnego szkła. Temperatura trunku uzależniona jest od jego dojrzałości. Młodą grappę najlepiej podawać w temperaturze od 9 do 13ºC, grappa sezonowana powinna być cieplejsza - ok 17ºC. Jeśli masz wątpliwości co do temperatury, możesz podać grappę nieco bardziej schłodzoną i poczekać, aż ogrzeje się nieco w dłoni, wyzwalając przy tym pełnię aromatu.