Glutaminian sodu – czy szkodzi zdrowiu?
Glutaminian sodu dodaje się do potraw po to, aby wzmacniać ich smak. Znajduje się w składzie mieszanek przypraw, kostkach bulionowych, sosach w proszku i w płynie, rybach w puszkach i w chipsach. Chociaż należy do dopuszczonych do stosowania substancji, nie cieszy się dobrą opinią. Na szczęście nie ma dowodów na jego szkodliwość dla zdrowia.
Spis treści
Glutaminian sodu - czym jest
Glutaminian sodu nie jest jedyną substancją wzmacniająca smak, wszystkie są oznaczone symbolami od E 620 do E 640. Na opakowaniach produktów glutaminian sodu kryje się on pod symbolem E 621.
Glutaminian jest aminokwasem, występuje naturalnie w mięsie, rybach, owocach morza, warzywach (np. pomidorach, ziemniakach), mleku i serach. Jest nawet w pokarmie kobiecym i to w wielokrotnie większych ilościach niż w mleku krowim! Glutaminian sodu nadaje smak określony jako „umami”. To piąty (obok słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego) smak, który możemy wyczuć dzięki kubkom smakowym, które mamy na języku. Określa się go jako smak mięsny, bulionowy. Glutaminian syntetyczny powstaje w wyniku fermentacji bakteryjnej na pożywce z cukru, melasy lub skrobi.
Glutaminian sodu - szkodliwość
Nie ma niezbitych dowodów na jego szkodliwość. Nawet FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) uznała, że E 621 jest bezpieczny. Jednak uważa się, że nadmierne jego spożycie prowadzi do choroby określanej jako syndrom chińskiej restauracji. Dolegliwości wielbicieli kuchni chińskiej, którzy jedzą glutaminian w dużych dawkach to bóle i zawroty głowy, duszności, palpitacje serca, nudności. Nie udało się jednak naukowo potwierdzić, że takie właśnie objawy są spowodowane E 621.
Wielu badaczy wskazywało na to, że glutaminian sodu szkodzi astmatykom. Duże ilości tej substancji mogą sprowokować atak astmy oskrzelowej. Badania nie potwierdziły również i tych podejrzeń.
Niektórzy twierdzą, że po glutaminianie mają zawroty i bóle głowy. Nie ma jednak dostatecznych dowodów na istnienie tej zależności. Z pewnością jeśli ktoś uważa, że glutaminian mu szkodzi, po zjedzeniu produktów z dodatkiem E 621 będzie się źle czuł. Taka nadwrażliwość jest jednak odczuciem całkowicie subiektywnym.
Glutaminian sodu - umiar
Lepiej nie sięgać po żywność wysoko przetworzoną, w której jest glutaminian. Nie ma konieczności doprawiania dania przyprawą z glutaminianem, jeśli została ona dobrze przyrządzona. Glutaminian ma jedną bezsporną zaletę: jeśli wchodzi w skład produktu, może być w nim mniej soli, i to nawet o 20-40 proc. Stosowanie go nawet z małą ilością soli sprawia, że produkt ma słony smak.