Fitoestrogeny – jakie mają działanie? Gdzie występują?
Estrogeny to grupa hormonów płciowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Po menopauzie ich ilość maleje. Wtedy należy zastąpić je fitoestrogenami, czyli estrogenami roślinnymi. Występują one w roślinach, regulując ich rozwój i czas kwitnienia. Sprawdź, które produkty są bogate w fitoestrogeny.
Spis treści
Fitoestrogeny - czym są
Działanie fitoestrogenów jest zbliżone do działania estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, ale znacznie słabsze. Fitoestrogeny można przyjmować w formie suplementów diety, ale znacznie lepiej jest to robić w formie naturalnej – jedząc owoce i warzywa zawierające fitoestrogeny.
Fitoestrogeny - źródła
Najbogatszym źródłem fitoestrogenów są nasiona roślin strączkowych, w tym soczewica, soja i jej przetwory. Fitoestrogeny z soi, słonecznika lub zielonej herbaty, dzięki swemu oddziaływaniu na odradzanie się komórek, poprawiają elastyczność i koloryt skóry. Doskonałym źródłem tych związków jest także szpinak, orzechy ziemne, lucerna, ziarna sezamu, czerwone wino, jabłka, rabarbar, produkty zbożowe, czosnek, czereśnie i granaty.
Uwaga! Znacznie lepiej organizm przyswoi fitoestrogeny, jeśli dieta obfituje w błonnik. Gorzej będą przyswojone przez organizm palacza i osoby nadużywającej alkoholu.
Fitoestrogeny - działanie
Fitoestrogeny działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo, chronią przed wirusami i grzybami, oraz podnoszą odporność. Przypuszcza się, żę obniżają ryzyko chorób układu krążenia oraz ciśnienie tętnicze krwi. Mogą także zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, w tym piersi, tarczycy i prostaty. Fitoestrogeny pozytywnie wpływają na układ nerwowy oraz spowalniają proces starzenia się skóry - wiotczenia i tworzenia się zmarszczek. Dieta bogata w fitoestrogeny wzmacnia układ kostny i zmniejsza ryzyko osteoporozy.