Fitoestrogeny – jakie mają działanie? Gdzie występują?

2016-08-05 9:03

Estrogeny to grupa hormonów płciowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Po menopauzie ich ilość maleje. Wtedy należy zastąpić je fitoestrogenami, czyli estrogenami roślinnymi. Występują one w roślinach, regulując ich rozwój i czas kwitnienia. Sprawdź, które produkty są bogate w fitoestrogeny.

Fitoestrogeny – jakie mają działanie? Gdzie występują?
Autor: thinkstockphotos.com Najbogatszym źródłem fitoestrogenów są nasiona roślin strączkowych, w tym soczewicy, soi i ich przetworów.

Spis treści

  1. Fitoestrogeny - czym są
  2. Fitoestrogeny - źródła
  3. Fitoestrogeny - działanie

Fitoestrogeny - czym są

Działanie fitoestrogenów jest zbliżone do działania estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, ale znacznie słabsze. Fitoestrogeny można przyjmować w formie suplementów diety, ale znacznie lepiej jest to robić w formie naturalnej – jedząc owoce i warzywa zawierające fitoestrogeny.

Fitoestrogeny - źródła

Najbogatszym źródłem fitoestrogenów są  nasiona roślin strączkowych, w tym soczewica, soja i jej przetwory. Fitoestrogeny z soi, słonecznika lub zielonej herbaty, dzięki swemu oddziaływaniu na odradzanie się komórek, poprawiają elastyczność i koloryt skóry. Doskonałym źródłem tych związków jest także szpinak, orzechy ziemne, lucerna, ziarna sezamu, czerwone wino, jabłka, rabarbar, produkty zbożowe, czosnek, czereśnie i granaty.

Uwaga! Znacznie lepiej organizm przyswoi fitoestrogeny, jeśli dieta obfituje w błonnik. Gorzej będą przyswojone przez organizm palacza i osoby nadużywającej alkoholu.

Fitoestrogeny - działanie

Fitoestrogeny działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo, chronią przed wirusami i grzybami, oraz podnoszą odporność. Przypuszcza się, żę obniżają ryzyko chorób układu krążenia oraz ciśnienie tętnicze krwi. Mogą także zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, w tym piersi, tarczycy i prostaty. Fitoestrogeny pozytywnie wpływają na układ nerwowy oraz spowalniają proces starzenia się skóry - wiotczenia i tworzenia się zmarszczek. Dieta bogata w fitoestrogeny wzmacnia układ kostny i zmniejsza ryzyko osteoporozy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE