Fakty i mity o jadalnych chwastach

2017-11-06 12:02

W żywieniu jak w modzie. Każdy rok przynosi nowy trend na produkty spożywcze, które z dnia na dzień zyskują na popularności. Czasem odkrywa się ich niezwykłe właściwości zdrowotne, innym razem po prostu stają się modne. Przedstawiamy najważniejsze trendy kulinarne.

Fakty i mity o jadalnych chwastach
Autor: Shutterstock Łąka to miejsce, gdzie znajdziemy wiele jadalnych i leczniczych roślin

Jadalne chwasty podbijają polską kuchnię

FAKT! Jeszcze niedawno czytaliśmy o zastosowaniu bazylii, tymianku, estragonu, dziś szukamy w internecie informacji o pokrzywie, czosnku niedźwiedzim czy koniczynie. Wraz z początkiem maja warto wybrać się na łąkę, gdyż większość dzikich ziół rośnie w najlepsze. Trzeba tylko wiedzieć, jak wyglądają i do czego mogą służyć w kuchni. Przepisy na potrawy z ziołami biją rekordy popularności: sałatka z mlecza (mniszka lekarskiego), jajecznica z kurdybankiem, szaszłyki z pokrzywą czy sztuka mięsa w stokrotkowym sosie to hity letnich przyjęć.

4 hity z naszych pól i łąk

1. Pokrzywa. Obfituje w witaminy. Przygotowany z jej liści napar nie tylko poprawi wygląd skóry i paznokci, lecz także pobudzi produkcję czerwonych krwinek, co uchroni organizm przed wiosennym osłabieniem.

2. Koniczyna. Jadalne są zarówno liście, jak i kwiatostany. Te ostatnie mogą stanowić dodatek do sałatek i ich ozdobę. Liście można wykorzystać do przygotowania naparu lub zastąpić nimi np. szpinak.

3. Czosnek niedźwiedzi. Najłatwiej znaleźć go w Sudetach i Karpatach. Rośnie w kępach, ma wydłużone liście i białe kwiatostany. Ponieważ podlega częściowej ochronie, lepiej nie zbierać go w lasach, lecz samemu uprawiać. Czosnek niedźwiedzi można dodawać do zup, sałatek i innych potraw, które przyprawiamy zwykłym czosnkiem. Jest ceniony za wysoką zawartość witaminy C.

4. Bluszczyk kurdybanek. Łatwo go rozpoznać po sercowatych liściach i uniesionych łodygach z błękitnymi kwiatami. Świetnie sprawdzi się w zapiekankach, potrawach z ziemniaków czy mięs. Napar z kurdybanku działa korzystnie na układ trawienny i oddechowy.