Fakty i mity o jadalnych chwastach
W żywieniu jak w modzie. Każdy rok przynosi nowy trend na produkty spożywcze, które z dnia na dzień zyskują na popularności. Czasem odkrywa się ich niezwykłe właściwości zdrowotne, innym razem po prostu stają się modne. Przedstawiamy najważniejsze trendy kulinarne.
Jadalne chwasty podbijają polską kuchnię
FAKT! Jeszcze niedawno czytaliśmy o zastosowaniu bazylii, tymianku, estragonu, dziś szukamy w internecie informacji o pokrzywie, czosnku niedźwiedzim czy koniczynie. Wraz z początkiem maja warto wybrać się na łąkę, gdyż większość dzikich ziół rośnie w najlepsze. Trzeba tylko wiedzieć, jak wyglądają i do czego mogą służyć w kuchni. Przepisy na potrawy z ziołami biją rekordy popularności: sałatka z mlecza (mniszka lekarskiego), jajecznica z kurdybankiem, szaszłyki z pokrzywą czy sztuka mięsa w stokrotkowym sosie to hity letnich przyjęć.
4 hity z naszych pól i łąk
1. Pokrzywa. Obfituje w witaminy. Przygotowany z jej liści napar nie tylko poprawi wygląd skóry i paznokci, lecz także pobudzi produkcję czerwonych krwinek, co uchroni organizm przed wiosennym osłabieniem.
2. Koniczyna. Jadalne są zarówno liście, jak i kwiatostany. Te ostatnie mogą stanowić dodatek do sałatek i ich ozdobę. Liście można wykorzystać do przygotowania naparu lub zastąpić nimi np. szpinak.
3. Czosnek niedźwiedzi. Najłatwiej znaleźć go w Sudetach i Karpatach. Rośnie w kępach, ma wydłużone liście i białe kwiatostany. Ponieważ podlega częściowej ochronie, lepiej nie zbierać go w lasach, lecz samemu uprawiać. Czosnek niedźwiedzi można dodawać do zup, sałatek i innych potraw, które przyprawiamy zwykłym czosnkiem. Jest ceniony za wysoką zawartość witaminy C.
4. Bluszczyk kurdybanek. Łatwo go rozpoznać po sercowatych liściach i uniesionych łodygach z błękitnymi kwiatami. Świetnie sprawdzi się w zapiekankach, potrawach z ziemniaków czy mięs. Napar z kurdybanku działa korzystnie na układ trawienny i oddechowy.