Dzikie rośliny jadalne: czego nie wolno jeść?

2016-10-14 13:00

Zbieranie i jedzenie dzikich roślin niesie za sobą wiele korzyści. Trzeba jednak zachować pewien umiar, bo nawet najbardziej znana i sprawdzona żywność w nadmiarze może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego tak ważne jest by wiedzieć, że natura obradza również roślinami, które można uznać za silnie trujące i z całą pewnością nie powinno się ich spożywać.

Dzikie rośliny jadalne: czego nie wolno jeść?
Autor: thinkstockphotos.com Nie wszystkie rośliny dziko rosnące są bezpieczne dla ludzi

Rośliny dziko rosnące mogą stanowić znakomite uzupełnienie diety - są smaczne i pozbawione niepożądanych dodatków typu nawozy sztuczne i pestycydy. zawierają wiele cennych substancji, często w wyższych stężeniach niż ma to miejsce w przypadku roślin  hodowlanych. Jednak nie wszystkie nadają się do jedzenia

Jakich dziko rosnących roślin nie wolno jeść?

Czerniec (czerwony i grubopędowy) – jej owocami są czerwone lub białe woskowe jagody. Roślina ta rośnie w gronach, najczęściej na szczytach. Posiada cienkie, ostro zakończone, ząbkowe liście.

Jaskier – niska roślina, której kwiaty są płaskie, jasnożółte oraz okrągłe. Ma pięć nachodzących na siebie płatków a także pięć działek kielicha.

Zigadenus – łatwo pomylić ją z dziką cebulą, jednak Zigadenus nie posiada jej charakterystycznego zapachu. Ma płaskie, gładkie liście, które wyrastają z jednej podstawy.

Ciemiężyca – wysoka roślina, która sięgać może nawet dodwóch metrów.Ma szerokie, owalne liście w kolorze zielonym o wyraźnie widocznych, równolegle biegnących nerwach. Kwiaty mają barwę zielonkawobiałą i rosną w szpiczastych gronach na szczycie rośliny.

Naparstnica purpurowa – roślina ta posiada sztywną, wytrzymałą łodygę oraz kwiaty w kształcie kielicha, które gęsto rosną na samym szczycie rośliny. Kolor kwiatów waha się od bieli aż po purpurę.

Łubin – jego liście są wąskie i rosną naprzemiennie, przypominając bukiety. Kolor kwiatów, które rosną na szczycie rośliny, jest zazwyczaj niebieski lub purpurowy.

Psianka – rośnie w grupach przy ziemi, przypominając wyglądem winorośl. Ich łodygi są długie, delikatne i zdrewniałe u podstawy. Liście rosną naprzemiennie, kształtem przypominając łzy. Owoce przypominają małe pomidory a kwiaty mają barwę od purpurowej do białej.

Szczwół plamisty – pachnąca stęchlizna roślinna, która ma łodygi z podłużnymi, purpurowymi plamami. Liście wyglądem przypominają natkę marchewki. Kwiaty są białe i rosną w małych, parasolkowych baldachach.

Szalej – wydziela obrzydliwy odór i występuje niedaleko wody. Posiada grubą łodygę o żółtawej, oleistej wydzielinie. Natomiast liście wyrastają naprzemiennie i mają ząbkowane brzegi a kwiaty są koloru białego i rosną w baldachach.

Tekst pochodzi z książki "Dzika spiżarnia" Sergeia Butenki

Pamiętaj, nigdy nie jedz żadnej z roślin, dopóki nie upewnisz się, z czym dokładnie masz do czynienia. Najlepiej, kiedy swoją wiedzę zweryfikujesz korzystając z kilku źródeł.