Dzięgiel chiński - jakie ma właściwości lecznicze?
Dzięgiel chiński (Angelica sinesis) to roślina pochodząca z Azji, gdzie od wieków była wykorzystywana jako środek wzmacniający układ rodny kobiet. Jest to roślina równie popularna jak żeń-szeń. Jakie własciwości ma dzięgiel chiński i kiedy warto po niego sięgać?
Spis treści
Dzięgiel chiński - właściwości
Dzięgiel chiński (Angelica sinesis), najpopularniejsza odmiana tej rośliny, jest stosowany jako środek zapewniający prawidłową czynność macicy i regulujący miesiączki. Inną jego cechą jest to, że rozszerza naczynia krwionośne. Dzięgiel rzadko jest stosowany jako samodzielne zioło. Najczęściej wchodzi on w skład różnych mieszanek ziołowych. Dlatego też niektórzy zielarze zastanawiają się, czy rzeczywiście ma on działanie lecznicze, czy tylko wzmacnia działanie innych ziół. Mimo to, w tradycyjnej medycynie chińskiej dzięgiel jest nadal stosowany zwłaszcza u młodych kobiet z zaburzeniami miesiączkowania oraz u kobiet w okresie menopauzy do łagodzenia tzw. objawów wypadowych, czyli uderzeń gorąca, nocnych potów czy zmiennych nastrojów. Wiadomo, że regularne zażywanie kapsułek, picie nalewki czy naparów z ziela łagodzi też suchość pochwy w okresie menopauzy.
Dzięgiel chiński - sposób działania
Na temat działania dzięgla istnieją dwie teorie. Jedni uczeni twierdzą, że to zasługa zawartych w roślinie estrogenów (fitoestrogenów), które choć słabsze od tych wytwarzanych w organizmie kobiety, maja zdolność łączenia się z receptorami w ludzkich komórkach przez co przywracają równowagę hormonalną w organizmie. Inni uczeni twierdzą, że lecznicze właściwości dzięgla mają związek z dużą zawartością kumaryny, czyli związku rozszerzającego naczynia krwionośne. Wiadomo też, że kumaryna łagodzi stany zapalne i skurcze mięśni, dlatego z powodzeniem jest stosowana u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania. Dzięgiel często występuje w ziołowych mieszankach nasercowych. Tu wykorzystuje się jego właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, dzięki czemu usprawnia się funkcjonowanie układu krążenia.