Dzbanek filtrujący: dlaczego warto go mieć?
Dzbanki filtrujące wodę są wszędzie dostępne, można je kupić w sklepach i na stoiskach w supermarketach. Kosztują niewiele, nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej, zajmują mało miejsca w kuchni, są łatwe i wygodne w użyciu, wyprodukowane z wysokiej jakości plastiku przeznaczonego do kontaktu z żywnością, dostosowane do twardej polskiej wody i co najważniejsze do oczekiwań klientów. Są kolorowe, mają różnorodne kształty, łatwo dobrać dzbanek do wystroju kuchni. Czy jednak warto kupować dzbanek filtrujący? A jeśli tak, to jaki?
Spis treści
- Jak działa dzbanek filtrujący?
- Niezbędny w kuchni
- Filtr - serce urządzenia
- Usuwanie 99% metali ciężkich
chlor
produkty ropopochodne
fenol
pestycydy
metale ciężkie (np. miedź, ołów, kadm)
oraz zmniejszają twardość wody, zapobiegając tworzeniu się kamienia na urządzeniach AGD.
Jak działa dzbanek filtrujący?
Każdy dzbanek filtrujący składa się z trzech części: pojemnika, do którego nalewa się wodę, filtra oraz pojemnika na wodę czystą, przefiltrowaną. Często na pokrywie umieszczony jest wskaźnik zużycia wkładu, na którym zaznacza się datę pierwszego napełnienia dzbanka. Po miesiącu wskaźnik będzie na końcu skali – to znak, że należy wymienić wkład filtracyjny na nowy. Coraz częściej producenci montują liczniki mechaniczne, które zliczają każdorazowe napełnienie dzbanka wodą. Są tez dzbanki z licznikami elektronicznymi, które zliczają czas jaki upłynął od instalacji filtra. Każde ze wskaźników zużycia wkładu filtrującego, ma za zadanie informować użytkownika o potrzebie zakupu filtra i zbliżającym się terminie jego wymiany.
Działanie dzbanków filtracyjnych jest bardzo proste. Należy zdjąć pokrywę, wlać wodę do pojemnika z filtrem. Pojemnik z wodą, niczym lejek zwęża się ku dołowi, woda swobodnie przepływa przez filtr. Po przejściu przez wkład filtrujący woda spływa do pustej komory. Nie miesza się z wodą, która jeszcze nie została oczyszczona. Czas filtracji wody zależy od pojemności zakupionego przez nas dzbanka. W standardowych urządzeniach o pojemności 1,5 litra czas oczekiwania na czystą wodę nie jest dłuższy, niż dziesięć minut.
Niezbędny w kuchni
Dzbanek filtrujący to coraz bardziej popularny element wyposażenia kuchni. To on sprawia, że woda smakuje lepiej, jest zdrowsza i nie zawiera szkodliwych zanieczyszczeń. Nowoczesny i elegancki wygląd oraz bogata kolorystyka dzbanków filtrujących sprawiają, że doskonale wpasowują się one do każdego wnętrza. Istotna jest także wielkość dzbanka, gwarantująca pełną mobilność oraz prosty sposób użytkowania.
Filtr - serce urządzenia
Każdy dzbanek filtrujący posiada wkład filtrujący, stanowiący serce dzbanka. Główną funkcją dzbanka filtrującego wodę jest poprawa walorów smakowych, zapachowych i barwy wody, usuwanie jej twardości, pozbawianie jej chloru i cząstek mechanicznych pochodzących z rur wodociągowych.
Wkłady do filtrów zawierają złoże z węgla aktywnego. Substancja ta skutecznie usuwa chlor i jego wszystkie pochodne, poprawia smak, zapach i barwę wody. Do węgla aktywnego często dodawany jest inny rodzaj złoża, na przykład żywica jonowymienna. To właśnie ona usuwa twardość wody. Dostępne są filtry nawet ze zwiększoną ilością żywicy, dzięki czemu woda jest miękka, doskonała do gotowania, ale najlepsza np. do żelazka parowego. Nie pozostawia osadu na sprzęcie AGD.
Dostępne są także filtry poprawiające pH wody. Wtedy złoże składa się po części z węgla aktywnego i złoża alkalicznego. To ostatnie wzbogaca ciecz w jony sodu, wapnia, potasu, podwyższa pH.
Nowym rozwiązaniem jest montaż w dzbanku filtrującym wkładu, który wzbogaca wodę w magnez. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że woda, którą pijemy zachowuje cenne dla zdrowia minerały. Wszystkie dostępne na polskim rynku wkłady filtrujące wodę są przyjazne dla środowiska.
Wkłady musimy kupować i wymieniać co miesiąc. Wskaźniki, w jakie wyposażone są dzbanki, przypomną nam o tym. Koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Warto wspomnieć, ze jeżeli woda z kranu jest zanieczyszczona w wysokim stopniu, wtedy wkłady musimy wymieniać nawet co dwa tygodnie.
Usuwanie 99% metali ciężkich
Najbardziej niebezpiecznym „składnikiem” naszej wody są metale ciężkie, których obecność w organizmie człowieka powoduje szereg schorzeń, a wśród nich nawet nowotwory.
W usuwaniu metali ciężkich niezwykle skuteczne są wkłady AQUAPHOR zbudowane z aktywnego węgla, odpowiedzialnego za podstawowe uzdatnianie wody, jak również wspomnianej żywicy jonowymiennej, odpowiadającej za jej zmiękczanie oraz opatentowanego przez firmę AQUAPHOR włókna Aqualen.
Wkłady filtrujące produkcji AQUAPHOR jako jedyne na rynku zawierają jonowymienne opatentowane przez producenta włókno Aqualen, które w wyjątkowo skuteczny sposób rozprawia się z metalami ciężkimi i doskonale uzdatnia wodę, czyniąc ją zawsze czystą i zdrową. Włókno Aqualen zapobiega również powstawaniu tzw. efektu kanałowego. Dzięki Aqualenowi woda, płynąc całą powierzchnią wkładu, nie żłobi w węglu kanalików, którymi „z przyzwyczajenia” płynie aż do zużycia się wkładu i jego wymiany. Aqualen wiąże ze sobą struktury węgla i żywicy na tyle ściśle, że wkład do samego końca filtruje swoją pełną powierzchnią i jest przy tym znacząco bardziej efektywny. Wszczepione we włókna Aqualenu jony srebra nie przenikają do wody, lecz stykając się z nią w całkowicie bezpieczny sposób, mają działanie bakteriostatyczne.
Dzbanki filtrujące z dodatkiem inteligentnego włókna Aqualen usuwają z wody:
Wszystkie dzbanki filtrujące AQUAPHOR posiadają atest PZH.
Więcej na: www.aquaphor.pl