Domowe wino: jak zlewać i butelkować wino?
Jeśli zaczynasz produkować domowe wino, dowiedz się, jak postępować z trunkiem podczas fermentacji. Pierwsze i drugie zlewanie nie różnią się znacznie od siebie, jednak każde musi nastąpić w określonym czasie. Sprawdź, jak zlewać, a później butelkować domowe wino.
Spis treści
Pierwsze zlewanie wina
Kiedy wino jest jeszcze młode (inaczej: sfermentowany sok), trzeba uważać, aby nie zostawić go za długo z drożdżami. Traci wtedy klarowność.
Pierwsze zlewanie polega na oddzieleniu wina od osadu - drożdży i zawiesiny na dnie butli. Powinno to nastąpić, kiedy trunek nabierze intensywnego smaku, najlepiej po miesiącu/dwóch od zakończenia burzliwej fermentacji. Im kwaśniejsze wina, tym później się je zlewa. Natomiast wina lekkie zlewa się od razu po ustaniu burzliwej fermentacji, tzn. od tygodnia do miesiąca po nastawieniu wina. Wina o dużej zawartości cukru, czyli wina mocniejsze, mogą dłużej "siedzieć" na drożdżach.
Jak rozpoznać koniec burzliwej fermentację? Obserwuj wino. W momencie gdy z góry zniknie piana, owoce opadną na dno i płyn przestanie "bulgotać", nastąpi koniec burzliwej fermentacji.
Jak zlewać wino? Potrzebna jest gumowa rurka zakończona rurką szklaną i emaliowane naczynie lub gąsior, które ustawisz niżej niż butlę. Ściągnięte wino powinno wypełniać całe naczynie. Jeśli tak się nie stanie, dolej do niego trochę przegotowanej, chłodnej wody źródlanej.
Rurkę zanurzasz w winie ponad szlamem tak, aby go nie wzburzyć. Drugi koniec rurki umieść w naczyniu jak najniżej, aby zlewany alkohol miał minimalną styczność z powietrzem. Tylko w przypadku win o posmaku siarki potrzebne jest przewietrzenie.
Gąsior szczelnie zatykamy korkiem i odstawiamy w ciemne miejsce o temperaturze ok. 15 stopni.
Jak butelkować domowe wino?
Drugie zlewanie odbywa się po dwóch/trzech miesiącach od czasu pierwszego zlewania, gdy trunek już wystarczająco dojrzał. Powinniśmy sprawdzić, czy smak wina jest satysfakcjonujący - wystarczy wypić odrobinę lub przepłukać usta, tak jak zawodowi kiperzy. Aby się upewnić, odlej szklankę wina i zostaw je w ciepłym miejscu na dobę. Alkohol jest gotowy do zlania, jeśli w szklance nie wytrącił się osad.
Proces wygląda identycznie jak pierwsze zlewanie. Wino można przelać do wyparzonych i osuszonych butelek zamiast do gąsiora.