Borówka brusznica: do czego pasuje? Jak zrobić konfiturę z borówek?

2016-09-08 13:14

Najpierw trzeba ustalić, czy borówka to... borówka (w niektóry regionach borówką nazywa się czarne jagody). Poprawna jest również nazwa czerwona jagoda, brusznica albo gogodze. Pod samą nazwą borówka (łac. Vaccinium) kryje się zaś ponad 450 gatunków różnych roślin. Nam chodzi o borówkę brusznicę.

borowka.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Borówki brusznice to znakomity dodatek do mięs, zwłaszcza jeśli zrobi się z nich konfiturę

Borówki brusznice to małe krzewinki z czerwonymi owocami. Mają skórzaste listki, które na zimę nie opadają, przez co zyskały jeszcze jedną nazwę -  borówka wiecznie zielona. Brusznica owocuje w lipcu i sierpniu, czasami jesienią powtórnie. Podobno lepsze przetwory są właśnie z tych późniejszych zbiorów, bo owoce są mocniej zabarwione i smaczniejsze. Borówka czerwona (podobnie jak żurawina) wyróżnia się tym, że nie psuje się zbyt szybko. Owoce brusznicy zawierają żelazo, wapń, magnez, mangan, siarkę i fosfor. Ponadto ma sporo witaminy C, witaminę A i witaminy z grupy B. Co ciekawe, większą wartość biologiczną niż owoce wykazują listki borówek

Z borówki brusznicy najczęściej robi się dżemy lub niezbyt słodkie konfitury do mięs (najlepiej smakują z duszonym lub pieczonym indykiem oraz dziczyzną). Brusznica nie nadaje się na wino.

Jak zrobić konfiturę borówkową do mięs?

Na 1 kg borówek potrzeba około 70 dkg cukru, bo borówka jest w smaku nieco kwaśna i cierpka (gdy chcemy zrobić słodszy dżem, trzeba wówczas 1 kg cukru). Umyte, osuszone i przebrane borówki przesypujemy w garnku cukrem i odstawiamy w chłodne miejsce.

Po około 12 godzinach zaczynamy gotować (a właściwie smażyć w cukrowym syropie) owoce. Robimy to do czasu, gdy owoce staną się szkliste, a krople soku będą krzepły na spodku. Trzeba uważać, żeby za bardzo nie rozgotować owoców – smażenie trwa około 20 minut. Można w trakcie gotowania do borówek dodać cząstki gruszek lub jabłek, co poprawia smak konfitury i likwiduje cierpkość brusznicy. Gorącą konfiturę borówkową wlewamy do wyparzonych wrzątkiem słoików i od razu zamykamy.