Dlaczego warzywa ekologiczne są bardzo drogie?
Zanim zdecydujemy się wydać dwa razy więcej pieniędzy na zakup żywności „ekologicznej” powinniśmy pamiętać, o tym, że producenci używają chwytów marketingowych i określają swoje produkty jako zdrowa żywność typu: prosto od chłopa, naturalnie Polska, bez konserwantów. Nie jest to żywność eko! Sprawdź, co zrobić, aby nie dac się nabrać.
Spis treści
Produkty certyfikowane
W odróżnieniu od konwencjonalnej żywności produkty ekologiczne są certyfikowane. To znaczy, że do ich uprawy stosuje się tylko środki naturalne, nie przetworzone technologicznie. A to oznacza, że cały proces produkcji jest bardzo drogi. Stąd też cena ostateczna niejednokrotnie przeraża. Ale jeśli w grę wchodzi zdrowie twoje i twojej rodziny, to może warto czasem wydać więcej i zdrowo się odżywiać?
Brzydsze, ale zdrowsze
W produkcji żywności eko nie jest dopuszczalna genetyczna modyfikacja, a w produkcji zwierzęcej pasze przemysłowe, antybiotyki czy stymulatory wzrostu. Gleby, na których rosną ekologiczne uprawy nawożone są kompostem, obornikiem i innymi minerałami pochodzącymi z przyrody. Warzywa tak uprawiane są dużo mniejsze i nie mają tak intensywnych kolorów.
Czytaj etykiety
Aby upewnić się, że kupujesz produkty eko - uważnie czytaj etykietę! To właśnie na niej powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa i numer jednostki certyfikującej, której podlega producent, nazwa i adres producenta, właściciela lub sprzedawcy produktu (jeśli są różni), nazwa produktu, znak identyfikacyjny partii towaru. Największy wybór ekologicznych artykułów spożywczych jest w małych sklepach ze zdrową żywnością.