Dlaczego warto jeść makaron?

2017-04-27 17:48

Makaron szkodzi, makaron pomaga wyłącznie w tyciu... Na temat makaronów nie brakuje mitów i niedomówień. Owszem, makarony często nie są najzdrowszym daniem, ale nie każdy makaron źle wpływa na nasz organizm. Dlaczego zatem warto jeść makaron?

Dlaczego warto jeść makaron?
Autor: Shutterstock Makaron, szczególnie ten bez jaj, z pszenicy durum, wcale nie ma tak wielu kalorii.

Spis treści

  1. Różne rodzaje makaronów
  2. Dlaczego warto jeść makaron? Który jest najzdrowszy?
  3. Gotowanie makaronu

Różne rodzaje makaronów

W Polsce makaron bez wątpienia wciąż cieszy się złą sławą. Kojarzy się głównie z dużą kalorycznością i ciężkostrawnością. Takie generalizowanie to poważne nieporozumienie. Pasty występują przecież w różnych formach. Wyróżniamy makarony jajeczne, zbożowe, sojowe, itp. Każdy z nich ma różną wartość kaloryczną, a jego spożywanie ma dobre i złe strony. Jakie makarony są zatem najlepsze?

Dlaczego warto jeść makaron? Który jest najzdrowszy?

Makaron, sam w sobie, zwykle nie jest bardzo kalorycznym daniem. Przeciętny makaron jajeczny przed ugotowaniem ma 350 kalorii w 100 gramach. Wśród wartości odżywczych zdecydowanie dominują węglowodany - 72 g. Pozostała część to tłuszcze i witaminy.

Witaminy w makaronie jajecznym są w zasadzie w śladowych ilościach. Znajdziemy w nim witaminy z grupy A i B. Za najlepsze z jasnych uważane są makarony zrobione z mąki pszennej durum. Jednak zdrowszą alternatywą są makarony ciemne, bezjajeczne i pełnoziarniste. Mało tego, że są zdecydowanie mniej kaloryczne, to jeszcze zawierają znacznie więcej cennych witamin i minerałów.

Gotowanie makaronu

Ważne jest także to, jak ugotujemy makaron. Oczywiście, ten najsmaczniejszy i najzdrowszy to ugotowany al dente. Warto wiedzieć, że im dłużej gotujesz pastę, tym bardziej wzrasta jej indeks glikemiczny. Zatem rozgotowany makaron będzie bardziej kaloryczny od przyrządzonego właściwie. Natomiast największą dietetyczną krzywdę wyrządzają mu najczęściej tłuste sosy. Najgorzej jest łączyć makaron z ciężkimi sosami śmietanowymi. Prawdziwą bombą kaloryczną jest carbonara, czyli sos składający się głównie ze śmietany i boczku.

Wystarczy zatem odpowiedni wybór, właściwe przygotowanie i dobranie sosu, by makaron przestał być wrogiem na talerzu.

Makaron! Co warto o nim widzieć? Jak dobrać makaron do potrawy? Jak obliczyć porcję makaronu?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE