Dlaczego kisiel żurawinowy jest dobry na święta?

2016-11-16 16:13

Można sobie zadać pytanie, dlaczego na zwieńczenie wigilijnego posiłku w polskiej tradycji podawany jest akurat kisiel z żurawiny. To zapewne efekt tego, że medycyna ludowa uważa żurawinę za cudowny lek na wątrobę.

zurawiny.jpg
Autor: Konrad Kalbarczyk Żurawinowe słodkości na święta.

Spis treści

  1. Żurawina - naturalny lek na bolącą wątrobę
  2. Właściwości zdrowotne żurawiny
  3. Świąteczny kisiel z żurawin

Żurawina - naturalny lek na bolącą wątrobę

Po świątecznym, sytym posiłku nasza wątroba może się buntować. Niejeden z nas sięgnie wówczas po współczesne lekarstwa wspomagające pracę wątroby. Nasi przodkowie zaś radzili sobie z tym problemem, podając na koniec jedzenia kwaskowaty kisiel żurawinowy.

Właściwości zdrowotne żurawiny

Żurawiny jako owoce, nie zawierają specjalnie dużych ilości składników odżywczych (mają trochę witaminy C, z grupy B, A i PP). Mają natomiast dużo niezwykle cennych pektyn, co dla przepełnionego żołądka i obciążonej wątroby oznacza m.in. pomoc w trawieniu oraz pochłanianie tzw. złego cholesterolu. Pektyny mają również właściwości żelujące, dlatego kisiel czy galaretki z żurawiny nie wymagają dużej ilości mąki czy dodatkowej żelatyny.

Z żurawin wytwarza się soki, napoje, syropy, dżemy i konfitury do mięsa (wtedy trzeba je smażyć z mniejszą ilością cukru i uważać, by nie rozgotować owoców, dobrze gdy w konfiturze znajdują się całe żurawiny).

Świąteczny kisiel z żurawin

Składniki:

½ kg żurawiny

kawałek laski cynamonu

kilka goździków

około 10 dkg cukru (zamiennie można użyć miodu o łagodnym smaku

2 łyżki mąki ziemniaczanej

Żurawiny płuczemy (czasami trzeba je przebrać), zalewamy 1 litrem wody, dodajemy goździki i cynamon.

Całość gotujemy około godziny.

Jeżeli lubimy w kisielu całe owoce, to zanim przetrzemy żurawiny przez sito (można przed przetarciem użyć blendera, który lepiej rozbije owoce, a nawet skórkę, co ułatwi przecieranie) odkładamy około 1/3 żurawin. Jeżeli chcemy gładki kisiel przecieramy całość. Gdy mamy dwie tekstury żurawin, po przetarciu łączymy owoce.

Dodajemy cukier (lub miód) i zagotowujemy przecier.

Po zagotowaniu dodajemy mąkę ziemniaczaną zmieszaną z kilkoma łyżkami wody.

Gdy kisiel stanie się klarowny zdejmujemy garnek z ognia. Gdy będzie zbyt kwaśny dosładzamy go miodem lub cukrem.

Kisiel podaje się ciepły, ale zimny jest równie smaczny. Na Wigilię podaje się czysty kisiel żurawinowy, ale przy innych okazjach można mu dodać smaku mleczkiem waniliowym lub bitą śmietaną.