Dlaczego domowe jedzenie jest trendy? Wyjaśniamy!
Już nie chcemy jeść byle czego i byle jak. Tłuste hamburgery w fast foodach wypierają domowe burgery z dobrej wołowiny lub przygotowane na bazie kasz. Zamiast suchego, „przemysłowego” makaronu w plastikowym opakowaniu wybieramy ten własnoręcznie wałkowany. Wiele osób samodzielnie wypieka chleb, kisi kapustę na własny użytek czy przyrządza jogurty i sery domowym sposobem.
WOLNIEJ PROSZĘ!
Własnoręczne wytwarzanie jedzenia wpisuje się w koncepcję slow food. Trend stanowi kontrpropozycję dla niszczącej człowieka kultury fast food. To pewien styl życia, który między innymi zakłada „zwolnienie” tempa spożywania posiłków – zabronione jest posilanie się w biegu, na stojąco czy ulicy. Zamiast tego, propagowane jest delektowanie się daniami w spokoju, powoli, bez pospiechu i w skupieniu. Kolejnym elementem jest świadomy wybór produktów. W jedzeniu zgodnym z filozofią slow food zakazane są też wszelkie sztuczne dodatki, barwniki, aromaty czy konserwanty. Wszystko ma być naturalne, w swojej naturalnej postaci.
ŚWIADOME ODŻYWIANIE
Mamy prawdziwy boom na zdrową żywność. To efekt wzrostu zainteresowania jedzeniem i posiłkami w życiu codziennym. W ciągu ostatnich lat znacznie zmienił się nasz stosunek do jedzenia i posiłków oraz „wyrobił” się również określony kulinarny gust. Nie tylko coraz częściej chodzimy do restauracji i jadamy „na mieście”, ale także jesteśmy bardziej skłonni do kulinarnych eksperymentów i testowania nowych przepisów. Jednocześnie coraz bardziej doceniamy tradycyjne smaki i dbamy, by spożywane przez nas posiłki były zdrowe – bez konserwantów, emulgatorów, ulepszaczy, najlepiej wytwarzanych tradycyjnymi metodami. Wszystko dlatego, że dbamy o siebie, o nasze ciała i samopoczucie i chcemy wiedzieć, co znajduje się na naszym talerzu. Miłośnicy jedzenia czytają etykiety i sprawdzają skład poszczególnych produktów. Chętnie biorą też udział w kampaniach społecznych mające na celu podnoszenie świadomości konsumentów. Śledzą również trendy kulinarne, gromadzą książki kucharskie, dzielą się przepisami w mediach społecznościowych czy szukają inspiracji na blogach.
POWRÓT DO DZIECIĘCYCH LAT
Obecnie renesans przeżywa kuchnia polska. Odtwarzane są stare, tradycyjne receptury z dawnych lat. Jednocześnie wiele osób wraca do smakowych wspomnień z dzieciństwa, kiedy to chleb miał chrupiącą skórkę, a wędlina pachniała dymem i jałowcem. Mamy szerokie pole do kulinarnego popisu – możemy korzystać z dobrodziejstwa sprawdzonych przepisów, tworząc jednocześnie unowocześnione warianty tego, co doskonale znamy z kuchni naszych mam i babć. Szaloną popularność zyskały przepisy z użyciem dobrze znanych potraw, na przykład pierogi leniwe z masłem szałwiowym (zamiast tradycyjnej bułki z masłem) czy odkryte na nowo policzki wieprzowe. Na naszych stołach coraz częściej pojawia się domowy chleb, własnoręcznie przygotowane sery czy smaczne przetwory…
Na fali boomu na gotowanie wyrósł nowy trend – domowa produkcja żywności. Chcemy wiedzieć, jakich składników używamy do stworzenia chleba czy marynowanych ogórków. Dlatego nie wystarcza już nam przypadkowe kupowanie produktów – nawet, jeśli robimy zakupy na bazarku, chcemy dokładnie znać historię ich pochodzenia, wiedzieć, w jaki sposób zostały wyhodowane warzywa i czym była karmiona kura, której jajka chcemy zabrać do domu. Mając do dyspozycji świetnej jakości warzywa, owoce czy mięso dobrej jakości, jesteśmy w stanie stworzyć unikalne dania i potrawy jak „za dawnych lat”. Takie przepisy prezentujemy w naszym poradniku. Podajemy sprawdzone receptury na pieczywo bez konserwantów, kruchą szyneczkę, puszysty świeży serek czy domowe wypieki. Przepisy nie są pracochłonne i wymagające, trzeba tylko zgromadzić odpowiednie składniki.
Przepisy na domowe dania w stylu slow food znajdziesz w książce "Domowa produkcja żywności". Obejrzyj film, z którego dowiesz się, co jeszcze zawiera nasz poradnik.