Dieta na dobry wzrok - co jeść w profilaktyce wzroku

2016-12-27 13:56

Stosując odpowiednią dietę, poprawisz swój wzrok. Sprawdź, co powinno się znaleźć w codziennych posiłkach, aby wraz z pożywieniem dostarczyć organizmowi składników działających pozytywnie na oczy.

Zdrowa dieta - nizbędnik w profilaktyce oczu.
Autor: pixabay.com Deita - ważny element profilaktyki wzroku.

Spis treści

  1. Dieta - poprawa wzroku
  2. Dieta - składniki

Dieta - poprawa wzroku

Racjonalne, zdrowe żywienie jest ważne dla wielu naszych narządów, również dla oczu. Badania dowodzą, że odpowiednia dieta może w dużym stopniu poprawić ostrość widzenia i powstrzymać proces pogarszanie się wzroku.

Najczęstsze choroby oczu to: zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej. Nawet odchudzanie ma wpływ na poprawę kondycji oczu, bo gdy tracimy zbędne kilogramy, to zagrożenie cukrzycą maleje, a jak wiemy u osób z otyłych z cukrzycą zaćma występuje 4 razy częściej niż u szczupłych.

Naukowcy odkryli, że dieta bogata w antyoksydanty nie tylko korzystnie wpływa na nasze widzenie, ale może też spowolnić proces zwyrodnieniowy plamki żółtej (AMD) – choroby, która jest najczęstszą przyczyną pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty.

Dieta - składniki

Niektóre witaminy A (zwłaszcza beta-karoten) - znajdziemy je w produktach mlecznych, podrobach, jajach, rybach (szczególnie śledź, tuńczyk i sardynki). Duże ilości beta-karotenu zawierają warzywa o zielonych liściach - marchew, dynia, pomidory, brokuły oraz żółte, pomarańczowe i czerwone owoce.

Witamina C (surowe warzywa i owoce, szczególnie dzika róża, czarna porzeczka, truskawki, owoce cytrusowe, a także warzywa ( papryka, brukselka, kalarepa, brokuły, kalafior, kapusta oraz szpinak), oraz witamina E (występuje w olejach roślinnych, margarynie i produktach zbożowych)

Dwa barwniki: luteina (najwięcej jest jej w jarmużu, szpinaku i innych warzywach zielonych) i zeaksantyna. To substancje niezmiernie ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszych oczu i codziennie powinniśmy dostarczać je organizmowi w odpowiednich ilościach.

Naszymi sprzymierzeńcami są także cynk, selen, magnez, miedź, mangan.

Dodatkowo warto uwzględnić w diecie tłuste ryby morskie (2-3 razy w tygodniu), ponieważ zawarte w nich kwasy omega-3 mają wpływ na jakość widzenia.