Dieta - czy to co jemy, wpływa na migrenę?

2016-08-19 12:08

Migrena jest bardzo uciążliwą chorobą. Nie zawsze udaje się zdiagnozować jej przyczynę, ale można postarać się jej zapobiegać stosując odpowiednią dietę. Co jeść, by ataki migreny zdarzały się rzadziej i były słabsze?

Dieta - element leczenia migreny? Czy to co jemy wpływa na migrenę?
Autor: pixabay.com Atak migreny możemy niechcący sprowokować, jedząc nieodpowiednie potrawy.

Spis treści

  1. Migrena - czym jest
  2. Migrena - składniki diety
  3. Migrena - dobre rady

Migrena - czym jest

Migrena jest bardzo uciążliwą chorobą. Niektóre osoby czują nadchodzącą migrenę, ponieważ odczuwają tak zwaną „aurę migrenową”. Mogą one wraz z nadchodzącym atakiem migreny wyraźniej odczuwać pewne zapachy, źle reagować na głośniejsze dźwięki lub być nadwrażliwe na światło - szczególnie migocące. Nie wszystkie rodzaje migren mają ustalone podłoże, a tym samym stają się one trudne do leczenia. O uciążliwości dla osoby, która cierpi na migrenę już nie wspominając. Ta choroba jest niestety przypadłością indywidualną, a chorzy powinni bacznie obserwować swoje objawy, gdyż nie wszystkie składniki diety działają na każdego w taki sam sposób.

Migrena - składniki diety

Uważa się, że pewne składniki w naszej diecie mogą wywoływać migrenę. Z najbardziej znanych należy wymienić:

sery (szczególnie pleśniowe)

owoce cytrusowe

kawa

czerwone wino i inne alkohole

czekolada

orzechy

Migrena - dobre rady

Ważne jest także, aby pilnować stałych godzin posiłków, gdyż nagły napad głodu także może być jedną z przyczyn migreny. Dobrze jest spożywać 5-6 małych posiłków o w miarę regularnych porach. W diecie należy unikać także potraw ciężkostrawnych, tłustych, zawierających duże ilości konserwantów, a także wysokoprzetworzonych. Zanotowano dobroczynny wpływ kwasów omega 3 i 6 znajdujących się między innymi w rybach morskich.