Czym jest melasa? Czy melasa może zastąpić cukier?

2016-09-12 14:08

Melasa uznawana jest za zdrowszą od cukru substancję słodzącą. Jak powstaje? Czy naprawdę warto ją stosować? Przekonajcie się sami.

Melasa
Autor: Shutterstock Melasa jest pozyskiwana z buraków cukrowych, trzciny cukrowej oraz karobu

Spis treści

  1. Pochodzenie melasy
  2. Właściwości melasy
  3. Jak wykorzystać melasę w kuchni?

Pochodzenie melasy

Melasa to najogólniej produkt uboczny rafinacji cukru. Paradoksalnie ten produkt w postaci gęstego i ciemnego syropu jest znacznie zdrowszy od sacharozy, z której powstaje. Z tego powodu, a także ciemnobrunatnego koloru, melasa jest nazywana często czarnym złotem.

Melasę pozyskuje się z buraków cukrowych, karobu (tzw. chleba świętojańskiego) i trzciny cukrowej.

Właściwości melasy

Ogólnie melasa ma zdecydowanie mniej kalorii niż cukier czy miód. Jest przy tym bogata w witaminy z grupy B i składniki mineralne, takie jak wapń, żelazo, miedź, cynk, magnez, potas, selen, mangan. I jest nie tylko słodka – ma też właściwości przeciwutleniające, a więc spowalniające procesy starzenia i antynowotworowe.

Melasa pozytywnie wpływa na regenerację krwi, układ naczyniowy, system nerwowy oraz reguluje zaburzenia układu trawiennego.

Jak wykorzystać melasę w kuchni?

Biały cukier z buraków cukrowych możesz z powodzeniem zastąpić innymi, bardziej zdrowymi substancjami słodzącymi. Jedną z nich jest melasa, na przykład z trzciny cukrowej. Jest to gęsty, czarny i oczywiście słodki syrop nieulegający krystalizacji, wytwarzany z łodygi trzciny cukrowej w czasie produkcji cukru. To czarne złoto wykorzystuje się także do produkcji rumu, któremu nadaje charakterystyczny aromat i smak.

Melasa nadaje się do wypieku ciast, możemy z powodzeniem słodzić nią herbatę lub pić rozpuszczoną w wodzie. Ma zdecydowanie mniej kalorii niż cukier czy miód.

Miód - jakie są jego rodzaje? Właściwości miodów
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE