Soczewica - dlaczego warto ją jeść?

2014-10-19 19:18

Soczewica to bardzo wartościowa roślina strączkowa, zawiera bowiem wiele cennych składników odżywczych. Sprawdź, w jaki sposób jedzenie soczewicy wpływa na zdrowie.

czy-warto-jesc-soczewice.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Soczewica zawiera dużo białka, co jest ważne dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

Spis treści

  1. Soczewica - właściwości
  2. Rodzaje soczewicy

Soczewica - właściwości

Soczewica zawiera dużo białka, co jest ważne dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. To również doskonałe źródło witamin z grupy B, C, E i kwasu foliowego oraz fosforu, potasu, magnezu, żelaza i wapnia. Soczewica ma też bardzo dużo błonnika. Jedzenie jej korzystnie wpływa na serce i układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, reguluje cukier. Soczewica jest wskazana dla chorych na cukrzycę, bo ma niski indeks glikemiczny. Daje poczucie sytości, dlatego mogą ją spożywać osoby pragnące się odchudzić. Jedzenie soczewicy poprawia stan skóry, włosów i paznokci, wzmacnia odporność i ma działanie detoksykacyjne.

Rodzaje soczewicy

W sklepach znajdziemy trzy rodzaje soczewicy: czerwoną, zieloną oraz brązową. Najbardziej miękka jest czerwona, nie wymaga ona namaczania przed gotowaniem. Średnio twarda jest z zielona – można ją namoczyć przez ok. 0,5 godziny, natomiast najtwardsza soczewica brązowa wymaga namaczania przez około 60 minut.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE