Czy Swenson Red to godna uwagi odmiana winogron?

2016-08-01 15:33

Swenson Red to dość popularna odmiana winorośli. Owoce, które rodzi, są słodkie i smaczne, a krzewy odporne na mróz.

Czy Swenson Red to godna uwagi odmiana winogron?
Autor: pixabay.com Winogrona Swenson Red.

Nie ma idealnej odmiany winorośli. Osoby, którym zależy na owocach bezpestkowych, szczególnie dużych, występujących w dużych gronach - nie powinny sadzić winorośli Swenson Red. Z drugiej strony, takie owoce w Polsce można wyhodować tylko pod osłonami, przy szczególnie starannej opiece.

Swenson Red nie ma tak dużych wymagań. Doskonale służy jako odmiana altanowa, a przy tym daje dobrej jakości owoce. Odmianę wyhodował amerykański hodowca Elmer Swenson, znany jako "patron amerykańskiego winiarstwa". Nieco patetyczne określenie nie jest przesadzone, ponieważ Elmer Swneson przez całe życie krzyżował odmiany, by uzyskać krzewy odporne na chłodny klimat i dające dobre owoce do wyrobu wina.   Swenson Red to jedna z wielu opracowanych przez niego odmian i chyba najbardziej popularna w amatorskiej uprawie. Krzewy rosną szybko i bardzo silnie, nadają się do pokrywania altan, werand i zielonych ścian. Wśród odmian altanowych Swenson ma opinię jednej z najsmaczniejszych, bez tzw. lisiego posmaku. Owoce dojrzewają zazwyczaj w drugiej połowie września, ale oczywiście wiele zależy od roku. Grona są niezbyt duże,  zwykle przestrzelone. Wadą tej odmiany jest skłonność do osypywania się zawiązków owców. Trudno więc liczyć na efektowne, wielkie grona. Same owoce są średniej wielkości. Teoretycznie odmiana jest czerwona, w praktyce owoce mają w Polsce odcień purpuroworóżowy. Co ciekawe, ta sama odmiana daleko na południu Europy może mieć owoce zielone, a w klimacie bardzo chłodnym - prawie granatowe, zwykle mniejsze. Miąższ jest średnio zwarty, winno-słodki, smaczny. Według niektórych ma posmak malin albo truskawek. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, na sok i słodkie wino. Odmiana jest raczej odporna na choroby grzybowe, z wyjątkiem mącznika rzekomego. Dużą zaletą Red Swensona jest odporność na zimno. Krzewy wytrzymują mrozy do -30°C, nie trzeba ich zabezpieczać na zimę.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE