Czerwone mięso: zdrowe czy niezdrowe?

2016-10-04 16:22

Dietetycy często zalecają jedzenie mięsa białego, a unikanie mięsa czerwonego. Dlaczego wołowina i wieprzowina, które były podstawą naszej kuchni, teraz są na cenzurowanym? Sprawdź, dlaczego czerwone mięso uznawane jest za mniej zdrowe.

czerwone_mieso_a_zdrowie_dlaczego.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Popularne w ostatnim czasie mięso kaczki zalicza się do mniej zdrowych mięs czerwonych

Spis treści

  1. Jakie mięsa są czerwone, a jakie białe?
  2. Dlaczego czerwone bywa niezdrowe?
  3. Zalecenia dietetyków

Zdaniem wielu specjalistów od żywienia mięso jest nam potrzebne, ale w niewielkich ilościach i nie każde. Mięso to świetne źródło białka i żelaza, ale zawiera też dużo niezdrowego tłuszczu.

Jakie mięsa są czerwone, a jakie białe?

Podział mięsa na białe i czerwone budzi wiele wątpliwości. Dlaczego żywieniowcy zaliczają udo indyka do mięs białych, chociaż ma ciemną barwę? Okazuje się, że dietetycy dzielą mięso na białe i czerwone, biorąc pod uwagę zawartość i rodzaj tłuszczu.

Mięsem białym jest kurczak i indyk bez skórki, cielęcina, królik i struś - mimo że ma ciemną barwę. Do mięs czerwonych należą natomiast: wieprzowina, wołowina, baranina, konina, kaczka i gęś.

Dlaczego czerwone bywa niezdrowe?

Mięso czerwone zawiera znacznie więcej tłuszczu niż mięso białe, a co więcej, są to głównie nasycone kwasy tłuszczowe, które nie są najlepsze dla organizmu. Nasycone kwasy tłuszczowe, spożywane w dużych ilościach, wywołują zmiany miażdżycowe, które mogą prowadzić do zawału serca lub wylewu krwi do mózgu.

Statystyki potwierdzają, że osoby, które jedzą dużo wołowiny i wieprzowiny, częściej zapadają na choroby układu krążenia, metaboliczne i nowotwory (głównie odbytu i jelita grubego).

Ci, którzy nawet jednego dnia nie mogą obejść się bez mięsa, częściej chorują na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, zwyrodnienie plamki żółtej. Tymczasem nienasycone kwasy tłuszczowe - które przeważają w białym mięsie - działają przeciwnie: chronią organizm przed zmianami miażdżycowymi.

Zalecenia dietetyków

Żywieniowcy zalecają, by białe mięso jadać 2-3 razy w tygodniu, a czerwone tylko kilka razy w miesiącu, i to pod warunkiem, że nie mamy nadwagi. Spośród mięsa czerwonego wybierajmy to najlepszej jakości, czyli polędwicę wołową lub schab środkowy – są najchudsze.