Czereśnie a zdrowie: czy czereśnie leczą migrenę?
Czereśnie lubią chyba wszyscy - może dlatego, że sezon czereśniowy trwa bardzo krótko. A czy wiecie, że czereśnie to owoce, które mają szerokie zastosowanie w ramach medycyny naturalnej? Dowiedz się, jakie właściwości lecznicze towarzyszą czereśniom. Polecamy przepisy na: Kompot z czereśni Dżem z czereśni Nalewka z czereśni
Spis treści
W przypadku czereśni surowcem leczniczym są owoce, ale również ogonki. Czereśnie są zasadotwórcze. Zawierają łatwo przyswajalną przez cukrzyków lewulozę. Są też dobrym owocem dla osób z nadwagą – 10 dkg czereśni to tylko 60 kalorii. Czereśni nie należy popijać wodą, gdyż wzmaga to ich fermentację w przewodzie pokarmowym i może powodować biegunkę. Warto też wiedzieć, że czereśnie zjedzone przed posiłkiem mięsnym utrudnią jego trawienie.
Właściwości lecznicze czereśni to długa wyliczanka: antyinfekcyjne, antyreumatyczne, antytoksyczne, moczopędne, odświeżające, odtruwające, pobudzające wzrost cebulek włosowych, odmładzające, przeczyszczające, podwyższające odporność organizmu, regulujące pracę wątroby i żołądka, upiększające skórę i cerę oraz uspokajające.
Czereśnie do użytku wewnętrznego
Na wymienione wyżej dolegliwości organizmu stosuje się sok ze świeżych czereśni.
Dwudniowa dieta wyłącznie oparta na czereśniach oczyszcza organizm i przyspiesza wydalanie toksyn.
Kompot z czereśni lub inne przetwory (konfitury, syrop) zalecane są na kłopoty z układem moczowym, również u dzieci.
Napar z ogonków czereśni to specyfik na odchudzanie i działający moczopędnie.
W przypadku schorzeń reumatycznych zaleca się spożyć jeden posiłek wyłącznie z 1/2 kg czereśni.
Czereśnie do stosowania na zewnątrz
Pozbawiony pestki i rozgnieciony owoc czereśni przyłożony do skroni łagodzi ból migrenowy. Tak samo położone owoce czereśni na skórę twarzy i szyi przywracają jej sprężystość, czyli mają działanie odmładzające.