Cytryniec chiński - co to za owoc?
Cytryniec chiński to roślina, która od tysięcy lat jest używana w tradycyjnej medycynie chińskiej do równoważenia yin i yang. Mówi się, że roślina uspokaja serce i ducha, wywierając pozytywny wpływ na nerki, wątrobę, mózg i płuca.
Spis treści
- Cytryniec dla zdrowia
- Cytryniec czyli jagoda o 5 smakach
- Wartości odżywcze cytryńca
- Zastosowania kulinarne cytryńca
Cytryniec dla zdrowia
W latach sześćdziesiątych cytryniec zyskał uznanie w Rosji jako roślina, która pomaga organizmowi reagować na stres, znormalizować funkcje fizjologiczne, zwiększyć energię, sprawność fizyczną i wytrzymałość. W tej chwili jest powszechnie stosowany w leczeniu chorób wątroby. Składniki aktywne w roślinie mogą poprawić funkcje wątroby poprzez pobudzenie wzrostu komórek wątroby i pobudzenie enzymów, które są odpowiedzialne za wiele reakcji biochemicznych w organizmie.
Cytryniec czyli jagoda o 5 smakach
W języku mandaryńskim nazwa cytryńca brzmi wu wei zi, co tłumaczy się jako jagoda o pięciu smakach: słodkim, kwaśnym, gorzkim, słonym i gorącym. Zgodnie z teorią pięciu elementów w tradycyjnej medycynie chińskiej, smaki jagód cytryńca przynoszą korzyść sile życiowej (qi) pięciu narządów trzewnych: płuc, nerek, serca, wątroby i śledziony. Tradycyjna medycyna chińska uznaje cytryniec za ziele, które równoważy wszystkie trzy "skarby" w ciele: qi (siłę życiową), shen (ducha) i jing (esencję).
Wartości odżywcze cytryńca
Owoce cytryńca zawierają witaminę E, C, schizandrynę (substancję tonizującą i wzmacniającą), żelazo, miedź, nikiel, mangan, molibden, tytan, cynk, magnez, fosfor oraz potas. Ponadto cytryniec to bogate źródło przeciwutleniaczy - substancji, które mogą pozytywnie wpływać na mięśnie gładkie, naczynia krwionośne, biosyntezę związków zapalnych i uwalnianie kwasów tłuszczowych do krwioobiegu. Poprawia to krążenie i buduje zdrowe naczynia krwionośne, tętnice i komórki krwi. Pomaga to wyjaśnić, dlaczego cytryniec może zwiększyć sprawność umysłową i wytrzymałość podczas pracy w stresie.
Zastosowania kulinarne cytryńca
Owoce cytryńca mogą być spożywane na surowo. Można je również ususzyć i pić napar, przetworzyć na sok lub nalewkę. Lecznicze działanie mają również liście, nasiona i kora. Suszone liście zalane wrzątkiem przypominają w smaku zieloną herbatę z cytryną.