Co wiesz o Twoim ulubionym żółtym serze?

2016-11-14 17:20

Sery są bogatym źródłem pełnowartościowego białka, a przecież białko jest jednym z podstawowych składników pożywienia. Lubimy żółte sery, bo są smaczne, ale czy wiemy jakie mają pochodzenie?

co-wiesz-o-twoim-ulubionym-zoltym-serze.jpg
Autor: pixabay.com Żółte sery mają rozmaite smaki.

Spis treści

  1. Ser ementalski
  2. Ser gouda
  3. Ser edamski
  4. Ser tylżycki
  5. Ser cheddar
  6. Ser salami

Ser ementalski

Ser ementalski pochodzi ze Szwajcarii. Jego produkcja – ze względu na walory smakowe - rozwinęła się w całej Europie i w krajach zamorskich, mających odpowiednie warunki klimatyczne i hodowlane. W Polsce sery szwajcarskie produkuje się przeważnie w pasie przykarpackim. Sery typu ementalskiego produkuje się u nas w dwóch rodzajach: pełnotłuste i tłuste. 

Ementalery mają charakterystyczny wygląd. Prawidłowo ukształtowana skórka jest cienka, bez zmarszczeń, mocna i jędrna. W miąższu ementalera występują charakterystyczne oczka regularnie rozmieszczone, średnicy ponad 1 cm. Konsystencja masy jest elastyczna. Miąższ ma barwę jednolitą. Smak i zapach jest słodkawy, delikatnie orzechowy, może być nieco pikantny lub kwaskowaty.

Ser gouda

Ser gouda jest gatunkiem sera holenderskiego. Skórka typowa dla serów holenderskich jest elastyczna, gładka i ma żółtą barwę. Oczka dojrzałych serów rozmieszczone są w miąższu równomiernie i dość rzadko. Ser ma łagodny smak orzechowy. W młodych serach dopuszcza się słabo wyczuwalny posmak kwaskowaty, starsze sery są nieco pikantne. Polskie goudy są pełnotłuste lub tłuste.

Ser edamski

Ser edamski jest również serem holenderskim. Skórka sera jest zazwyczaj zabarwiona na kolor czerwony. Powierzchnia skórki pokryta parafiną powinna być gładka i elastyczna. Rozmieszczenie oczek w miąższu jest dość równomierne. Sam miąższ ma konsystencję elastyczną, koloru dojrzałej pszenicy. Smak tego sera jest łagodny, delikatny, lekko kwaskowaty. Bardzo dojrzałe sery edamskie mogą być pikantne.

Ser tylżycki

Ser tylżycki należy do serów polskich, a także rozpowszechnionych w krajach nadbałtyckich. Tylżycki ma specyficzny pikantny smak, umiarkowanie słony. W przekroju powinny być widoczne niezbyt liczne oczka. 

Ser cheddar

Sery cheddar produkowane są masowo w Anglii i Ameryce. Są to sery twarde, bez oczek, o kwaskowatym smaku.

Ser salami

Ser salami różni się od innych serów owalnym, wydłużonym kształtem. Konsystencja dojrzałego sera salami jest elastyczna, o jednolitej kremowej barwie. Gładka skórka pokryta jest parafiną. Smak serów salami jest łagodny, lekko kwaskowaty lub nieco pikantny.