Co warto wiedzieć o wędlinach? Ile kalorii i mięsa się w nich znajduje?
Wędzenie to jeden z najstarszych sposobów przechowywania żywności. Bez niego nie byłoby od wieków wędlin na polskich stołach. Czy są zdrowe? Na co warto zwrócić uwagę, gdy je kupujemy?
Spis treści
Czytajmy etykietki
Dzisiaj rzadko decydujemy się na samodzielne przyrządzenie wędlin. Pomimo mody na slow food, na wędzenie w dymie z różnych drzew nie mamy miejsca ani czasu. Alternatywą są produkty kupione w supermarketach lub sklepach z ekologiczną żywnością. Bez względu na to, jakie źródło zakupów wybieramy, musimy dokonywać świadomych wyborów i dokładnie czytać etykietki.
Jak przechowywać wędliny?
Im mniej środków konserwujących, tym dla nas lepiej. Wystrzegajmy się także azotanów i azotynów, które wykorzystywane są do peklowania mięs. Pamiętajmy również, że wędliny długo przechowywane w lodówce tracą bardzo dużo wartość odżywczych, ale również walorów smakowych. Wędliny wędzone można przechowywać w lodówce około 3 dni, nietrwałe takie jak parówki, mortadele, mielonki tylko 1-2 dni. Wszystkie wędliny najlepiej zapakować szczelnie w pergamin lub folię aluminiową, a potem na przykład do plastikowego pojemnika, który zamknie zapach w pudełku.
Warto także pamiętać, że wędliny należą do pożywienia z reguły wysokokalorycznego.
szynka gotowana (100 g) - 389 kcal
kiełbasa szynkowa (100 g) - 154 kcal
kiełbasa zwyczajna (100 g) - 258 kcal
kiełbasa krakowska sucha (100 g) - 352 kcal
kiełbasa myśliwska (100 g) - 395 kcal
kiełbasa parówkowa (100 g) - 298 kcal