Co to jest sól. Ile soli jest w soli?

2019-02-11 11:20

Ludzie mają pięć receptorów smakowych zlokalizowanych na języku, pozwalających odróżniać smaki: słodki, gorzki, kwaśny, słony i odkryty dawno temu, ale uznany dopiero w 2000 roku smak umami*. Ale skąd wiemy, że sól to sól, skoro to związek dwu pierwiastków oraz nielicznych i nieliczących się domieszek?

Co to jest sól? Ile soli jest w soli?
Autor: Shutterstock Sól - najpopularniejsza przyprawa

Spis treści

  1. Ile soli jest w soli?
  2.  Co wybrać?

Sami wiemy, że czasem mamy ogromne trudności z określeniem smaku jakiegoś produktu lub dania. Nierzadko określamy je nazwą tego, od czego pochodzą, bo jak smakuje bazylia – słodko, słono, gorzko czy po prostu smakuje bazylią? Albo ananas?

Dawno temu nasi przodkowie uznali, że te dziwne bloki skalne, słupy, kryształy lub kryształki smakują słono i oto związek sodu i chloru nazwali solą - chemicznie to NaCl. Najczęściej występuje w formie skał w ziemi (halit), w towarzystwie gipsu, anhydrytu. Szukają jej także geologowie, bo tam, gdzie jest sól, często są także złoża ropy i gazu.

Ile soli jest w soli?

W soli kamiennej, czyli tej wydobywanej u nas i u nas najpopularniejszej jest prawie 100% , bo ilości wapnia i magnezu oraz innych „zanieczyszczeń”, jakie się w niej znajdują, są śladowe. To zaledwie 2-3% składu soli.

W soli warzonej, czyli tej, która powstaje po oczyszczeniu soli kamiennej, zawartość chlorku sodu jest nie mniejsza niż 99,9%.

W soli morskiej zawartość chlorku sodu wynosi około 34%. Reszta to między innymi wapń, magnez, potas i inne mikroelementy.

 Co wybrać?

Wszystkie rodzaje soli są dostępne w naszych sklepach. Coraz popularniejsze stają się także miejsca, w których kupić można sól pod postacią kryształków lub brył, proszku z różnych złóż świata. Bo sól, poza tym, że przede wszystkim jest słona, ma jeszcze inne smaki – zależnie od tego, skąd pochodzi i jak jest pozyskiwana albo wzbogacana. Na przykład w supermarketach dostępna jest sól magnezowa i potasowa o zwiększonej ilości tych pierwiastków i przeznaczona dla osób, które nie mogą (mają m.in. schorzenia kardiologiczne i urologiczne) lub nie powinni (czyli my wszyscy) zjadać w nadmiarze chlorku sodu, bo to ten składnik soli szkodzi nam najbardziej.  

* umami (lub umame) – jeden z pięciu rodzajów receptorów smakowych występujących u człowieka, odpowiedzialny za wykrywanie białka. Bezpośrednio wykrywaną substancją jest kwas glutaminowy obficie występujący w pokarmach bogatych w białko (mięso, sery parmezan i roqefort, ), w sosach: rybnym i sojowym oraz w pomidorach, orzechach, winogronach, brokułach i grzybach. Umami najpierw odkrył Jean Francois Fernel, później w 1908 roku Kikunae Ikeda z Cesarskiego Uniwersytetu w Tokio. Doniesienia te zostały zlekceważone. Istnienie umami zostało naukowo potwierdzone w 2000 roku (za Wikipedia).