Co to jest herbata rooibos? Dlaczego warto ją pić?

2016-09-20 10:18

Szukasz alternatywy dla kawy lub herbaty? Masz wrażliwy żołądek, wzdęcia, kolki? Wypróbuj herbatę rooibos. Ten napój przyrządza się podobnie jak herbatę, lecz krzew rooibos nie jest z nią spokrewniony. Napar nie zawiera pobudzającej kofeiny, za to ma wiele prozdrowotnych właściwości. Sprawdź jakich.

czerwona_herbata_jakie_ma_wlasciwosci.jpg
Autor: pixabay.com Czerwona herbata - jedna z najzdrowszych herbat na rynku.

Spis treści

  1. Jak powstaje napar rooibos?
  2. Co zawiera napar rooibos?
  3. Jakie właściwości prozdrowotne ma napar z czerwonokrzewu?

Czerwonokrzew aspalat prosty odkryli holenderscy osadnicy w Południowej Afryce na początku XX wieku – stąd nazwa rooibos (czerwony krzew) pochodząca z języka osadników - afrikaans. W Południowej Afryce aspalat prosty uprawiany jest od ponad 1000 lat, ale w Europie napar z tego krzewu stał się popularny dopiero pod koniec XX wieku.

Jak powstaje napar rooibos?

Ususzone i pokrojone pędy czerwonokrzewu poddaje się fermentacji, co nadaje im czerwoną barwę. Aby otrzymać napar, łyżeczkę tak spreparowanych liści trzeba zalać kubkiem wrzątku i parzyć 2-3 minuty; po przecedzeniu napój jest gotowy. Można go posłodzić miodem, sokiem malinowym, cukrem, ale dobry jest też nieposłodzony, gdyż ma bardzo łagodny smak.

Co zawiera napar rooibos?

Napój ma piękny czerwony kolor i przyjemny, łagodny aromat o miodowym posmaku; nie zawiera garbników, toteż nie drażni błony śluzowej żołądka, pozbawiony jest również charakterystycznej dla herbat cierpkiej goryczy. Herbata rooibos nie zawiera pobudzającej układ nerwowy kofeiny, jest za to bogata w związki polifenolowe o właściwościach przeciwutelniających oraz makro- i mikroelementy (m.in. żelazo, potas, cynk, mangan, miedź, wapń, sód, magnez i fluor).

Jakie właściwości prozdrowotne ma napar z czerwonokrzewu?

Ponieważ herbata rooibos nie pobudza, można podawać ją dzieciom, a także pić przed snem. Uchodzi za napój o właściwościach odprężających i obniżających ciśnienie. Z uwagi na bogactwo mikro- i makroelementów zalecana jest kobietom w ciąży. Napar stosowany jest też leczniczo, w schorzeniach układu pokarmowego (biegunce, kolce, wzdęciach). W RPA tradycyjnie podaje się go niemowlętom cierpiącym na kolkę. Jest to więc napój bezpieczny nawet dla najmłodszych, można go pić bez ograniczeń zamiast klasycznej czarnej herbaty. 

Napar z czerwonokrzewu może być także stosowany zewnętrznie, jako okład łagodzący podrażnienia, otarcia na skórze, wspomagający gojenie się ran, łagodzący swędzenie.  Wodne wyciągi z ziela czerwonokrzewu mają znaczenie w dermatologii ze względu na właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także przeciwutleniające. Preparaty zawierające wyciągi z czerwonokrzewu stosuje się w leczeniu trądziku, egzemy, poparzeń słonecznych, a nawet łuszczycy.