Co to jest herbata rooibos? Dlaczego warto ją pić?
Szukasz alternatywy dla kawy lub herbaty? Masz wrażliwy żołądek, wzdęcia, kolki? Wypróbuj herbatę rooibos. Ten napój przyrządza się podobnie jak herbatę, lecz krzew rooibos nie jest z nią spokrewniony. Napar nie zawiera pobudzającej kofeiny, za to ma wiele prozdrowotnych właściwości. Sprawdź jakich.
Spis treści
- Jak powstaje napar rooibos?
- Co zawiera napar rooibos?
- Jakie właściwości prozdrowotne ma napar z czerwonokrzewu?
Czerwonokrzew aspalat prosty odkryli holenderscy osadnicy w Południowej Afryce na początku XX wieku – stąd nazwa rooibos (czerwony krzew) pochodząca z języka osadników - afrikaans. W Południowej Afryce aspalat prosty uprawiany jest od ponad 1000 lat, ale w Europie napar z tego krzewu stał się popularny dopiero pod koniec XX wieku.
Jak powstaje napar rooibos?
Ususzone i pokrojone pędy czerwonokrzewu poddaje się fermentacji, co nadaje im czerwoną barwę. Aby otrzymać napar, łyżeczkę tak spreparowanych liści trzeba zalać kubkiem wrzątku i parzyć 2-3 minuty; po przecedzeniu napój jest gotowy. Można go posłodzić miodem, sokiem malinowym, cukrem, ale dobry jest też nieposłodzony, gdyż ma bardzo łagodny smak.
Co zawiera napar rooibos?
Napój ma piękny czerwony kolor i przyjemny, łagodny aromat o miodowym posmaku; nie zawiera garbników, toteż nie drażni błony śluzowej żołądka, pozbawiony jest również charakterystycznej dla herbat cierpkiej goryczy. Herbata rooibos nie zawiera pobudzającej układ nerwowy kofeiny, jest za to bogata w związki polifenolowe o właściwościach przeciwutelniających oraz makro- i mikroelementy (m.in. żelazo, potas, cynk, mangan, miedź, wapń, sód, magnez i fluor).
Jakie właściwości prozdrowotne ma napar z czerwonokrzewu?
Ponieważ herbata rooibos nie pobudza, można podawać ją dzieciom, a także pić przed snem. Uchodzi za napój o właściwościach odprężających i obniżających ciśnienie. Z uwagi na bogactwo mikro- i makroelementów zalecana jest kobietom w ciąży. Napar stosowany jest też leczniczo, w schorzeniach układu pokarmowego (biegunce, kolce, wzdęciach). W RPA tradycyjnie podaje się go niemowlętom cierpiącym na kolkę. Jest to więc napój bezpieczny nawet dla najmłodszych, można go pić bez ograniczeń zamiast klasycznej czarnej herbaty.
Napar z czerwonokrzewu może być także stosowany zewnętrznie, jako okład łagodzący podrażnienia, otarcia na skórze, wspomagający gojenie się ran, łagodzący swędzenie. Wodne wyciągi z ziela czerwonokrzewu mają znaczenie w dermatologii ze względu na właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także przeciwutleniające. Preparaty zawierające wyciągi z czerwonokrzewu stosuje się w leczeniu trądziku, egzemy, poparzeń słonecznych, a nawet łuszczycy.