Choroba refluksowa przełyku - dieta łagodząca objawy
Objawy refluksu są bardzo nieprzyjemne: piekący ból przełyku (zgaga), niemiły smak w ustach, ucisk w okolicach mostka... Odpowiednia dieta pomoże złagodzić te dolegliwości. Sprawdź, co należy jeść, aby czuć się lepiej.
Spis treści
Refluks - przyczyny
U wlotu do żołądka znajduje się zwieracz dolny przełyku. U niektórych osób się nie domyka, co skutkuje cofaniem się treści pokarmowej wraz z kwaśnym sokiem żołądkowym z żołądka do przełyku i podrażnieniem błony przełyku. Objawem tego jest zgaga.
Refluks - dieta
Przy refluksie żołądkowo-przełykowym trzeba uważać na to, co się je oraz wyeliminować z jadłospisu potrawy, po których zaobserwowaliśmy, że czujemy się gorzej. Jedzenie powinno być rozdrobnione, w postaci przecieru, pulpetów, purée, zupy-krem itp. Jedzenie w większych kawałkach przeżuwamy bowiem dłużej, a przeżuwanie zwiększa wydzielanie się kwasów trawiennych. One zaś, cofając się do przełyku, powodują dokuczliwe pieczenie.
Osoby cierpiące na refluks powinny wyrzec się potraw smażonych i grillowanych, najlepsze będą dla nich dania gotowane na parze. Trzeba drastycznie ograniczyć tłuste jedzenie zwiększające wydzielanie się soków żołądkowych (ciężkostrawne mięso np. wieprzowinę, niektóre ryby - łososia, suma, halibuta), a także marynaty i kiszonki. Powinno się też unikać produktów bogatych w błonnik, bo mogą one podrażniać błonę przewodu pokarmowego.
Oprócz tłustego mięsa nie jemy też: grubych kasz, razowego chleba, razowych makaronów, serów (żółtego, topionego, brie, feta), surowych warzyw, grzybów, orzechów. Należy bardzo delikatnie przyprawiać dania oraz unikać mocnej herbaty i alkoholu.
Co można jeść?
chude twarogi
jaja (na miękko lub jajecznicę na parze)
chude mięsa
chude ryby
jogurt
chude wędliny drobiowe
jasne, lekko czerstwe pieczywo
miód
zupy-kremy na wywarze warzywnym
kaszę mannę
gotowane warzywa
Refluks - inne sposoby łagodzenia objawów
Dobrze jest zrezygnować z obcisłych ubrań, pasków i gumek wrzynających się w ciało. Przez 2 godziny po posiłku lepiej unikać wysiłku fizycznego, zwłaszcza połączonego z kucaniem, skłonami i dźwiganiem ciężarów. Zamiast tego lepiej udać się na spacer. Poza tym nie należy przejadać się wieczorem. Do snu warto kłaść się z wysoko ułożoną głową.