Chateaubriand: czym jest? To wino czy potrawa?
Chateaubriand to potrawa, a nie nazwa wyszukanego francuskiego wina. Do pomyłki może skłaniać fakt, że wiele win francuskich w swojej nazwie ma słowo château (zamek, pałac). Oznacza ono w tym przypadku winnicę. Jednak nazwa potrawy: chateaubriand, to także nazwisko jej twórcy.
Potrawa chateaubriand to rodzaj grubego befsztyku, który przygotowywany jest z najlepszego kawałka mięsa wołowego, czyli z polędwicy, a także z najdoskonalszego miejsca - ze środka tej polędwicy. Przed „obróbką” mięso na chateaubriand powinno być przyprawione: zazwyczaj pieprzem, czosnkiem, octem, rozmarynem. Polędwicę chateuabriand podsmaża się nieznacznie, a następnie krótko piecze. Podaje się z sosem berneńskim i z drążonymi ziemniakami.
Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego poety i prozaika François-René de Chateaubrianda (1768-1848), także dyplomaty i polityka (m.in. ministra spraw zagranicznych francuskiej monarchii w latach 20. XIX wieku). To jemu przyrządził owe danie sławny kucharz nazwiskiem Montmireil. I to nie we Francji, lecz w Wielkiej Brytanii, gdzie Chateaubriand pełnił funkcję ambasadora.
Jest jeszcze druga hipoteza pochodzenia tej nazwy, a wiąże się ona z miastem Châteaubriant nad Loarą, położonym blisko jej ujścia, która to okolica słynie z hodowli bydła.