Bulimia - zaburzenia odżywiania. Czym jest i jak ją leczyć?
Objadanie się i głodzenie na przemian, utrata kontroli nad tym, co się je, zażywanie środków przeczyszczających lub prowokowanie wymiotów po przejedzeniu to najbardziej rozpoznawalne objawy bulimii. Sprawdź z jakimi problemami borykają się bulimicy.
Bulimia - objawy
Zaburzenia odżywiania mają podłoże emocjonalne. Cechą wspólną bulimików jest niska samoocena, niezadowolenie z sylwetki i impulsywność. Osoby z tym zaburzeniem odżywiania cierpią na napady wilczego głodu zazwyczaj w przypływie stresu lub smutku. Ataki zdarzają się także po długim czasie głodzenia się, spowodowanym najczęściej nieodpowiednią dietą.
Bulimicy potrafią pochłonąć naprawdę duże ilości jedzenia. Stosują klucz: im bardziej tłuste i słodkie, tym lepsze. Nie każdy z bulimików sięga po środki przeczyszczające lub prowokuje wymioty (tak, istnieją bulimicy o typie nieprzeczyszczającym), chociaż zdarza się to w większości przypadków. Wspólnym mianownikiem cierpiących na tę chorobę jest natomiast objadanie się, podjadanie nocą, naprzemienne epizody głodzenia się i napadów obżarstwa, a także wstyd z powodu braku zachowania kontroli nad jedzeniem.