Bocznia piłkowana - jakie ma właściwości lecznicze?

2016-08-04 15:48

Bocznia piłkowana to niewielka palma, którą można spotkać w południowej części USA. Od setek lat jest uważana za roślinę pomocną w zwalczaniu schorzeń układu moczowego. Roślina ta jest uważana za niezniszczalną, ponieważ nie poddaje się suszy ani szkodnikom. Potrafi odrodzić się także po pożarze. Jakie właściwości prozdrowotne ma bocznia piłkowana i kto powinien po nią sięgać?

Bocznia piłkowana: jakie ma właściwości lecznicze?
Autor: thinkstockphotos.com Badania laboratoryjne potwierdziły, że bocznia pobudza układ immunologiczny i hamuje wzrost stężenia hormonów sprzyjających rozwojowi komórek nowotworowych.

Spis treści

  1. Bocznia piłkowana - lecznicze właściwości
  2. Bocznia piłkowana - powiększenie prostaty
  3. Bocznia piłkowana - inne właściwości

Bocznia piłkowana - lecznicze właściwości

Bocznia piłkowana ma wiele właściwości, choć nie wszystkie są w pełni udokumentowane. Surowiec leczniczy pozyskuje się z ciemnoniebieskich owoców, które zbiera się w sierpniu i we wrześniu. Liście palmy mają ostre jak brzytwa krawędzie, przez co zbieranie owoców jest uznawane za niebezpieczne zajęcie. Zwierzęta, które zjadały owoce palmy miały o wiele więcej energii niż te, które ich nie jadły. Ta obserwacja skłoniła zielarzy do przygotowania mikstury z owoców, którą podawano osobom o słabym zdrowiu lub tym, którzy przeszli poważne choroby. Z czasem zaczęto ją stosować również do zwalczania kaszlu przewlekłego oraz zaburzeń trawienia.

Bocznia piłkowana - powiększenie prostaty

Obecnie jest polecana jako środek łagodzący dokuczliwe objawy powiększającej się prostaty. Preparaty zawierające wyciąg z boczni piłkowanej są bardzo popularne we Włoszech, Francji i Niemczech, a stosuje się je przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego. W niektórych badaniach nad bocznią piłkowaną dowiedziono, że działa ona szybciej niż leki konwencjonalne i daje mniej działań niepożądanych. Mężczyźni, którzy przyjmują preparaty zawierające bocznię piłkowaną szybciej wracają do pełnej sprawności. Nie mają kłopotów z oddawaniem moczu, co jest głównym objawem łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Bocznia piłkowana - inne właściwości

Niestety, inne zalety lecznicze rośliny nie są dość dobrze udokumentowane. Dlatego też nie zaleca się jej do leczenia uporczywego kaszlu czy zaburzeń trawienia. Badania laboratoryjne potwierdziły, że bocznia pobudza układ immunologiczny i hamuje wzrost stężenia hormonów sprzyjających rozwojowi komórek nowotworowych. Obecnie trwają badania nad wykorzystaniem boczni piłkowanej w profilaktyce raka prostaty.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE