Bluszcz pospolity - jak wykorzystać go dla zdrowia?

2016-08-16 12:42 redakcja
Zioła: BLUSZCZ POSPOLITY – jakie ma działanie? Kiedy zbierać, jak stosować bluszcz?
Autor: pixabay.com Jak stosować bluszcz pospolity w leczeniu? Na co pomaga?

Bluszcz pospolity to wiecznie zielone pnącze, które dzięki pędom z czepnymi korzeniami łatwo przyczepia się do podłoża. Jego liście mają kształt serca, kwiaty są biało-zielone i w naszym klimacie pojawiają się rzadko. Owocem bluszczu jest czarna jagoda, która dojrzewa wiosną. Sprawdź, jak wykorzystać go dla zdrowia.

Bluszcz - zbiory

Liście bluszczu pospolitego zbieramy zawsze pod koniec lata z roślin hodowanych. Suszymy je jedynie w miejscach zacienionych oraz przewiewnych.

Bluszcz - właściwości

Bluszcz pospolity działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie oraz rozkurczowo. Stosuje się go w męczącym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, astmie i krztuścu, a także przy dotkliwej migrenie. Bluszcz pospolity pobudza krwawienia miesięczne u kobiet. Ponadto leczy stany zapalne skóry, którym towarzyszy kłopotliwy świąd.

Bluszcz - stosowanie

Napar z bluszczu pospolitego: łyżkę liści bluszczu pospolitego zalewamy szklanką gorącej wody i pozostawiamy na noc. Rano podgrzewamy, doprowadzając do wrzenia, odstawiamy na 10 min, przecedzamy. Pijemy 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE