Błonnik - dlaczego warto jeść produkty z błonnikiem?

2016-08-04 17:33

Spośród wielu składników pokarmowych, błonnik dla naszego organizmu ma znaczenie szczególne. Tymczasem wielu z nas zapomina o nim w swojej codziennej diecie i nie zdaje sobie sprawy, jak jest on dla nas ważny. Sprawdź, co warto jeść, aby dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę błonnika.

Błonnik. Dlaczego warto jeść produkty z błonnikiem?
Autor: Archiwum Podstawowym źródłem błonnika są owoce i warzywa.

Spis treści

  1. Błonnik - naturalna miotełka jelit
  2. Błonnik - ważny składnik diety
  3. Produkty bogate w błonnik

Błonnik - naturalna miotełka jelit

Błonnik jest nazywany „naturalną miotełką jelit”. Składa się on z węglowodanów pochodzenia roślinnego, które nie są przez nas trawione i przyswajane. Dzięki temu pokonując drogę przez nasze jelita usuwa ze sobą zalegające po drodze niestrawione resztki pokarmowe. Naukowo potwierdzono, że jego spożywanie zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej jelita grubego.

Błonnik - ważny składnik diety

Osoby, które starają się zgubić zbędne kilogramy, powinny włączyć do swej diety produkty bogate w błonnik, gdyż po dotarciu do żołądka pęcznieją i na długo dają uczucie sytości, a także wchłaniają kwasy żołądkowe.

Błonnik jest polecany osobom z wysokim poziomem cholesterolu, gdyż przyspiesza on wydalanie go z organizmu. Oprócz tego wchłania szkodliwe substancje takie jak metale ciężkie i obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Produkty bogate w błonnik

Źródłem błonnika są warzywa, owoce, produkty zbożowe takie jak kasze, otręby owsiane, musli, pieczywo żytnie, razowe, a także nasiona roślin strączkowych. Łatwo jest więc go włączyć do naszej diety zamieniając pszenne pieczywo na razowe lub żytnie, czy też podając do obiadu kaszę z warzywami. Osoby mające więcej czasu mogą także samodzielnie upiec żytni lub razowy chleb z otrębami i różnymi ziarnami.