Bażant: jak smakuje, czy jest zdrowy? Co zrobić z mięsa bażanta?
Bażant to jeden z tradycyjnych, staropolskich przysmaków. Ma ciemne, lekko kwaskowe mięso o specyficznym zapachu. Mięso bażanta najlepiej pozyskiwać między październikiem, a marcem, kiedy dozwolone jest polowanie na dzikie ptactwo. Jakie walory ma mięso bażanta? Czy jest zdrowe? Sprawdź, co zrobić z mięsa bażanta.
Spis treści
Potrawy z bażanta są nie tylko dość ekskluzywne, ale i wymagające. Ze względu na chude mięso, poprzerastane błonami i ścięgnami, mięso po polowaniu musi odpowiednio skruszeć, a następnie powinno zostać sowicie przyprawione.
Jak smakuje mięso bażanta?
Bażant i dania z jego mięsa to właściwie tradycja staropolskiej kuchni. Nie dajmy się jednak zwieść, że bażant będzie podobny do mięsa kury czy indyka. Lekko kwaskowy posmak mięsa oraz ciemny kolor to tylko podstawowe różnice między dzikim ptakiem i drobiem. Warto zaznaczyć, że bażant jest bardzo chudy, a przez to włókna mięsa mogą wydawać się trochę twarde. Dlatego tak ważne jest kruszenie mięsa bażanta (od 3-6 dni) oraz jego odpowiednie przyprawienie.
Walory zdrowotne mięsa z bażanta
Bażant żyje w dzikim, naturalnym środowisku, dlatego jego mięso jest chude i wartościowe - w końcu dieta bażanta to sama natura, a nie chemiczne pasze. Ponadto mięso bażanta ma zdecydowanie mniej tłuszczu niż np. drób. W swoim składzie zawiera również łatwo przyswajalne białka.
Co zrobić z bażanta?
Najpopularniejszy jest rosół z bażanta. Jak radzą specjaliści od kuchni, mięso na rosół powinno poleżeć w zamrażalniku przez kilka miesięcy, dla skruszenia. Resztę przygotowujemy standardowo.
Ponadto bażant doskonale smakuje pieczony z jabłkami i białym winem. Niektórzy preferują bażanta faszerowanego z żurawiną lub klasycznie smażonego.