Arcydzięgiel litwor - jak wykorzystać go dla zdrowia?

2016-08-17 13:10

Arcydzięgiel litwor to roślina dwuletnia, dorastająca do 3 m wysokości. Ma grubą, w środku pustą łodygę w kolorze fioletowo-zielonym i olbrzymie, pierzaste, ciemnozielone liście. Jego drobne żółto-zielone kwiaty zebrane są w baldachy. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Sprawdź, jak wykorzystać go dla zdrowia.

Arcydzięgiel litwor - jakie właściwości ma arcydzięgiel?
Autor: photos.com Arcydzięgiel litwor.

Spis treści

  1. Arcydzięgiel litwor - właściwości
  2. Arcydzięgiel litwor - zbiory
  3. Arcydzięgiel litwor - zastosowanie

Arcydzięgiel litwor - właściwości

Arcydzięgiel litwor ułatwia trawienie, likwiduje wzdęcia, reguluje wypróżnianie i pracę woreczka żółciowego. Działa uspokajająco i antydepresyjnie oraz pobudza krążenie krwi. Podnosi odporność organizmu, jest pomocny przy przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i kaszlu. Służy do nacierania przy dolegliwościach reumatycznych i stanach zapalnych korzonków nerwowych oraz do przemywania cery trądzikowej a także przy grzybicy, działa odkażająco.

Arcydzięgiel litwor - zbiory

Liście zbieramy na wiosnę przed kwitnieniem, kwiaty w połowie maja, a główki nasion w środku lata, kiedy zaczynają brązowieć. Suszymy w cieniu, w przewiewnym miejscu. Korzeń wykopujemy jesienią, oczyszczamy, myjemy, przecinamy wzdłuż, suszymy w temp. ok. 35ºC. Przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Arcydzięgiel litwor - zastosowanie

Nalewka: 100 g suszonego korzenia zalewamy 100 g spirytusu 70% i odstawiamy na 14 dni. Przecedzamy, pijemy 3 razy dziennie po 2 łyżeczki.

Napar: łyżkę rozdrobnionych korzeni zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 20 min. Pijemy po pół szklanki 2-3 razy dziennie.

W kuchni: używany jest do wyrobu ginu, wermutu i likierów, służy jako przyprawa do zup, sałatek, ryb i owoców morza oraz do wieprzowiny. Ogonki liściowe i fragmenty baldachów, tzw. anżelika, smażone w cukrze używane są do dekoracji ciast i tortów oraz jako bakalie do keksu. Łodygi można gotować na parze i podawać z masłem, tak samo jak szparagi.