Araukana, kura znosząca kolorowe jajka: pochodzenie, wygląd, przydatność
Kura araukana to jedna z najciekawszych ras drobiu hodowlanego. Uwagę przykuwa jej oryginalny wygląd – jest to bowiem ptak pozbawiony ogona, za to posiadający imponujące baczki i bokobrody. Kury rasy araukana hodowane są coraz częściej, ponieważ znoszą kolorowe jajka.
Spis treści
Pochodzenie araukany
Araukana wywodzi się z Ameryki Południowej, z Chile, a dokładniej – z rejonu Araukanii, stąd jej nazwa. Araukania jest krainą historyczną, zamieszkiwaną przez Indian z plemienia Mapuczów. Araukana powstała prawdopodobnie jako wynik krzyżowania kur, hodowanych przez Indian, z rasami przywiezionymi przez kolonizatorów. Współcześnie araukany są jedną z najbardziej popularnych ras kur ozdobnych. W Europie w hodowli araukany przodują Niemcy. Kurki znoszące kolorowe jajka cieszą się również dużą popularnością w Ameryce Północnej. Zostały tam włączone do grupy ras, posiadających gen niebieskich jaj – stąd czesto określane są mianem kur wielkanocnych - Easter Eggers.
Wygląd araukany
Araukany należą do lekkich ras o przeciętnych rozmiarach. Koguty osiągają masę 2-2,5 kg, kury natomiast – 1,5-2 kg. Istnieją również miniaturowe aruakany.
Ptaki te charakteryzują się wyprostowaną postawą ciała i brakiem ogona, choć spotyka się osobniki posiadające kręgi ogonowe.
Mają też baczki – puszyste piórka, wyrastające z brodawek, które znajdują się na miejscu zausznic. Pióra te są dość długie i zakręcone w kierunku tyłu głowy. Niektóre ptaki mają również imponujące brody.
Grzebienie araukan są groszkowe, bardzo małe i czerwone, nogi natomiast zielonkawe.
Kury tej rasy występują we wszystkich możliwych wariantach kolorystycznych – kurki wybarwione jednolicie, jak i dwukolorowe oraz pstrokate.
Jaja jak malowane
Wydajność nieśna araukany jest wysoka i wynosi 180 jaj rocznie, to więcej niż u kury zielononóżki kuropatwianej. Miniaturowe odmiany araukany znoszą około 120 jaj rocznie. Jaja mają masę 30-50 g i niezwykle ozdobne skorupy w pastelowych barwach – od turkusowej po jasnozieloną, a niekiedy trafiają się też różowe. Miłośnicy araukan twierdzą, że oprócz wartości dekoracyjnej jaj na uznanie zasługuje również ich smak oraz fakt, że zawierają bardzo mało cholesterolu.
Warunki hodowli
Choć ojczyzną kury araukany są tereny o klimacie podzwrotnikowym i umiarkowanym morskim, ptaki dobrze zaadaptowały się polskich warunków. Zimę powinny spędzać w dobrze ocieplonym kurniku, ale nie wymagają ogrzewania. Można je hodować w wolierach ogrodowych lub na dużych wybiegach – im więcej przestrzeni im zapewnimy, tym lepiej będą się czuły, ponieważ są bardzo ruchliwe i ciekawskie. Ponadto dobrze latają i lubią obserwować okolicę z góry, siedząc na przykład na gałęzi wysokiego drzewa. Warto zaznaczyć, że zarówno kury, jak i koguty mają łagodny temperament, łatwo oswajają się z opiekunem i tolerują obecność innych zwierząt.