ABC parzenia herbaty: jak parzyć herbatę czarną, zieloną, darjeeling i rooibos?

2017-04-25 16:50

Gorąca herbata cieszy się największą popularnością jesienią i zimą, kiedy temperatury spadają. Aromatyczny napar z naturalnego suszu nie tylko rozgrzewa, lecz także ma pozytywny wpływ na zdrowie. Aby jak najlepiej to wykorzystać, warto wiedzieć, jak należy parzyć różne rodzaje herbaty – od czarnej po zieloną, a także coraz popularniejsze darjeeling i rooibos.

ABC parzenia herbaty: jak parzyć herbatę czarną, zieloną, darjeeling i rooibos?
Autor: Shutterstock Herbata zaparzona w czajniczku i podana w porcelanowej filiżance naprawdę ma inny smak - szczególnie jeśli jest o dobry gatunek herbaty, prawidłowo zaparzony.

Spis treści

  1. Parzenie czarnej herbaty
  2. Jak parzyć zieloną herbatę?
  3. Darjeeling i rooibos: alternatywa dla herbaty
  4. Piramidki, torebki, liście – sposób i czas parzenia

Parzenie czarnej herbaty

Czarna herbata znana jest ze swoich właściwości pobudzających – także jeśli chodzi o działanie układu pokarmowego. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne. By w pełni wydobyć korzystne właściwości oraz doskonale walory smakowe, czarną herbatę należy zaparzać w tzw. białym wrzątku. Wrząca woda zmienia barwę na białą, ponieważ pojawiają się w niej bąbelki. Herbatę parzymy ok. 3-4 minut albo nieco więcej, jeśli wiemy, że korzystamy z twardej wody.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Zielona herbata powstaje z liści herbacianych, które nie były poddane fermentacji. Dzięki temu zachowuje więcej właściwości odżywczych niż czarna herbata, ma też delikatniejszy smak. – Kluczowym parametrem w procesie parzenia zielonej herbaty jest niższa niż w przypadku odmiany czarnej temperatura wody, sięgająca 70-80°C. Aby ją osiągnąć, wystarczy pozostawić wrzątek na ok. 15 minut – w tym czasie spadnie ona do 75°C. Dla pewności możemy sprawdzić ją termometrem kuchennym – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – W przypadku zielonej herbaty znaczenie ma także czas przyrządzania. Krótkie parzenie, trwające ok. 3 minuty, pozwoli nam uzyskać napar o pobudzających i orzeźwiających właściwościach. Wydłużenie tego procesu do ok. 6 minut sprawi natomiast, że napój będzie miał działanie relaksujące – dodaje ekspert.

Darjeeling i rooibos: alternatywa dla herbaty

Darjeeling to mieszanka, która zyskała miano „szampana wśród herbat”. Wyróżnia się złotym odcieniem oraz nutą smakową winogron muskat. Mieszankę należy parzyć w temperaturze ok. 96 stopni i ok. 3 minut. W ten sposób wydobędziemy jej najlepszy aromat.

Z kolei rooibos, czyli mieszanka liści czerwonokrzewu, znany jest z delikatnego smaku. Nie ma też właściwości pobudzających, dlatego śmiało można go parzyć nawet przed snem. Rooibos poleca się do picia zwłaszcza kobietom w ciąży, matkom karmiącym czy dzieciom. Parzymy go podobnie jak mieszankę darjeeling.

Piramidki, torebki, liście – sposób i czas parzenia

Herbata w torebkach jest mocno rozdrobniona, dlatego wystarczy parzyć ją ok. 3 minut. Z kolei piramidki, w których mieszanka powinna się rozwinąć podczas parzenia, potrzebują 3-5 minut – informacja o czasie parzenia znajduje się na opakowaniu.

– W przypadku herbat liściastych warto wykorzystać poręczne akcesorium w postaci filtrów, sprawiające, że w naparze nie będzie fusów, oraz ułatwiające kontrolowanie czasu parzenia – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Optymalną porcją mieszanki do przyrządzenia naparu dla jednej osoby będzie ilość mieszcząca się na łyżeczce deserowej. Warto pamiętać, by w przypadku tego wariantu odczekać odpowiednią ilość czasu, tak aby delektować się pełnią smaku danej herbaty – dodaje.

Jeśli decydujemy się na jednorazowe filtry, sprawdźmy, czy są wykonane z materiałów dobrej jakości. Najlepiej sprawdza się papier wzmocniony włóknem manilowym, który przepuszcza cały aromat z mieszanki.

źródło: materiały prasowe Segafredo Zanetti