9 najczęstszych błędów przy grillu. Punkt 6. dotyczy chyba wszystkich
Większość z nas lubi dania z grilla, a także grillowanie, jako formę spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wydaje się więc, że sztukę grillowania mamy już opanowaną na 100%. Czy aby na pewno? Sprawdź, czy nie popełniasz błędów podczas grillowania.
Spis treści
- 1. Nadmiar podpałki
- 2. Niewłaściwe paliwo
- 3. Za mało rozgrzane węgle
- 4. Brak odpowiedniej higieny
- 5. Brak przypraw i marynat
- 6. Nacięta kiełbasa
- 7. Układanie jedzenia bezpośrednio na ruszcie
- 8. Niedopieczone potrawy
- 9. Źle ustawiony ruszt
- Zobacz wideo i dowiedz się, jak rozpalić grill węglowy
1. Nadmiar podpałki
Aby dania rzeczywiście smakowały, nie używaj do rozpalania chemicznych podpałek. Gdy nie jesteś w stanie poradzić sobie bez nich - ogranicz ich użycie do minimum i nigdy nie dodawaj podpałki w trakcie pieczenia..
2. Niewłaściwe paliwo
Do grillowania używaj jedynie węgla do tego przeznaczonego oraz drewna z drzew liściastych. Palenie drewna z drzew iglastych czy papieru powoduje uwalnianie się wraz z dymem toksycznych substancji. By potrawa była bardziej aromatyczna, pod koniec pieczenia wrzuć do ognia kilka ziaren jałowca, listków laurowych, namoczonych łupin i korę orzecha włoskiego lub kawałków drewna owocowego (jabłoni, wiśni).
3. Za mało rozgrzane węgle
Rozpal grill i odczekaj, aż płomień zgaśnie, a węgiel pokryje się żarem. Ograniczaj do minimum użycie rozpałki. Jeśli podczas grillowania musisz dorzucić węgla, najpierw zdejmij z rusztu upieczone produkty, a kolejną partię połóż dopiero wtedy, gdy węgiel ponownie się rozżarzy.
4. Brak odpowiedniej higieny
Jeśli chcesz, aby twój posiłek z grilla był nie tylko smaczny, ale i zdrowy, po pierwsze zadbaj o higienę. Pamiętaj o wyczyszczeniu rusztu i umyciu rąk przed zabraniem się do przygotowywania posiłku.
Nigdy nie używaj tego samego noża (niemytego) do krojenia mięsa surowego i już usmażonego, jeśli nie chcesz nabawić się problemów żołądkowych.
Pamiętaj o tym, aby mięso przed grillowaniem zbyt długo nie leżało na świeżym powietrzu. Chodzi tu nie tylko o szybki rozwój bakterii, ale i insekty, które w czasie, gdy my jesteśmy np. zajęci rozmową, mogą odwiedzić nasz schab czy karkówkę.
5. Brak przypraw i marynat
Przed grillowaniem natrzyj mięso solą wymieszaną z przyprawami lub potrzymaj kilka godzin w marynacie czy jogurcie. Marynata częściowo denaturuje (czyli ścina) białka, dzięki czemu krócej można grillować potrawy. Przede wszystkim jednak nadaje smak i pozwalają zachować soczystość mięsa.
6. Nacięta kiełbasa
Kiełbasa, podobnie jak peklowane mięsa, zawiera środki konserwujące – azotany i azotyny, które podgrzewane, przekształcają się w toksyczne substancje. Dlatego unikaj wędlin na grillu. Jeśli jednak uwielbiasz grillowaną kiełbasę, przynajmniej nie nacinaj jej przed grillowaniem - nacięta podczas podgrzewania straci soczystość i smak, będzie sucha i niesmaczna.
7. Układanie jedzenia bezpośrednio na ruszcie
Potrawy na ruszcie kładź na foliowych tackach zapobiegających skapywaniu tłuszczu do ognia, a tym samym wytwarzaniu rakotwórczych węglowodorów aromatycznych, nadtlenków lipidowych i wolnych rodników.
8. Niedopieczone potrawy
Mięso grilluj do momentu zupełnego usmażenia i przed zdjęciem go z rusztu zawsze sprawdź czy w środku nie jest przypadkiem surowe.
Cienkie steki wołowe piecz ok. 15 minut na gorącym grillu, grubsze - ok. 20 minut w nieco niższej temperaturze.
Wieprzowina jest gotowa po 30-40 minutach, kurczak po 20-30, a filety rybne po kilku minutach na średnio rozgrzanym grillu.
By sprawdzić, czy mięso jest upieczone, przyciśnij je łopatka do odwracania potraw. Jeśli się nie ugina, to możesz je zdejmować z rusztu. Drób jest gotowy, gdy po nakłuciu widelcem wypływa z niego biały sok. Ryba jest upieczona, gdy jest w środku biała, a nie przezroczysta.
9. Źle ustawiony ruszt
Przypiekanie nad ogniem sprawia, że mięso zachowuje swój aromat - ale na ruszcie ustawionym na odpowiedniej wysokości. Ruszt ustawiony za nisko, zbyt blisko ognia, to potrawa spalona z zewnątrz i surowa w środku. Ruszt ustawiony za wysoko, to potrawa wysuszona, ale niedopieczona.