5 sposobów na przypalony garnek [WIDEO]

2016-09-30 12:49

Przypalony garnek to zmora niejednego miłośnika gotowania. Oto zwykłe, ale skuteczne preparaty, które pomogą domyć zniszczone zbyt długim gotowaniem, zaschnięte naczynia.

5 sposobów na przypalony garnek
Autor: thinkstockphotos.com Przypalony garnek można doczyścić - jeżeli zna się skuteczne sposoby!

Spis treści

  1. 1. Mleczko czyszczące
  2. 2. Ryż
  3. 3. Sól lub soda oczyszczona
  4. 4. Tabletki do zmywarki lub detergent
  5. 5. Coca Cola

1. Mleczko czyszczące

Najlepiej daje radę przy niewielkim przypaleniu. Jest tanie i nie rysuje powierzchni garnka. 

2. Ryż

Do przypalonego garnka wrzucamy ryż sypki lub w torebce i przez kilkanaście minut gotujemy w wodzie, na wolnym ogniu. Czasem czynność trzeba powtórzyć. Po zastosowaniu tej metody garnki wyglądają jak nowe!

3. Sól lub soda oczyszczona

Do mniejszych przypaleń. Przez kilkanaście minut gotujemy gęsty roztwór wody z solą, przypominający solną papkę, po czym normalnie myjemy garnek. Podobnie postępujemy w przypadku sody. Nie czyścimy nią jednak garnków aluminiowych. Można je zastąpić proszkiem do prania, po zabiegu pamiętajmy jednak od dokładnym wypłukaniu garnka. Zamiast proszku możemy użyć wody z odrobiną preparatu do usuwania plam z tkanin lub wybielacza (nie stosować do teflonu).

4. Tabletki do zmywarki lub detergent

Te bardzo silne preparaty usuwają najtrwalsze przypalenia. Tabletkę lub dozę detergentu umieszczamy w garnku i zalewamy wodą na wysokość spalenia. Zostawiamy na noc, po czym wylewamy i dokładnie myjemy garnek zmywakiem, używając wody z płynem do zmywania. Zachowujemy przy tym ostrożność – woda z tabletką lub detergentem jest żrąca.

5. Coca Cola

Kilkunastominutowe gotowanie coca coli w przypalonym garnku daje dobre rezultaty. Garnek można potem pięknie doczyścić zwykłym zmywakiem. Cola cola również świetnie odrdzewia.

Nasze mamy i babcie do czyszczenia przypalonych garów czasem używały octu. Nie sprawdzał się on jednak zbyt dobrze, dużo lepiej wyczyści on np. osad w wannie czy kamień w toalecie. Doskonalej działał chociażby popiół z pieca albo piasek, który wprawne gospodynie domowe usuwały następnie „zmywakiem” z kępki mchu.