5 sposobów na przypalony garnek [WIDEO]
Przypalony garnek to zmora niejednego miłośnika gotowania. Oto zwykłe, ale skuteczne preparaty, które pomogą domyć zniszczone zbyt długim gotowaniem, zaschnięte naczynia.
Spis treści
- 1. Mleczko czyszczące
- 2. Ryż
- 3. Sól lub soda oczyszczona
- 4. Tabletki do zmywarki lub detergent
- 5. Coca Cola
1. Mleczko czyszczące
Najlepiej daje radę przy niewielkim przypaleniu. Jest tanie i nie rysuje powierzchni garnka.
2. Ryż
Do przypalonego garnka wrzucamy ryż sypki lub w torebce i przez kilkanaście minut gotujemy w wodzie, na wolnym ogniu. Czasem czynność trzeba powtórzyć. Po zastosowaniu tej metody garnki wyglądają jak nowe!
3. Sól lub soda oczyszczona
Do mniejszych przypaleń. Przez kilkanaście minut gotujemy gęsty roztwór wody z solą, przypominający solną papkę, po czym normalnie myjemy garnek. Podobnie postępujemy w przypadku sody. Nie czyścimy nią jednak garnków aluminiowych. Można je zastąpić proszkiem do prania, po zabiegu pamiętajmy jednak od dokładnym wypłukaniu garnka. Zamiast proszku możemy użyć wody z odrobiną preparatu do usuwania plam z tkanin lub wybielacza (nie stosować do teflonu).
4. Tabletki do zmywarki lub detergent
Te bardzo silne preparaty usuwają najtrwalsze przypalenia. Tabletkę lub dozę detergentu umieszczamy w garnku i zalewamy wodą na wysokość spalenia. Zostawiamy na noc, po czym wylewamy i dokładnie myjemy garnek zmywakiem, używając wody z płynem do zmywania. Zachowujemy przy tym ostrożność – woda z tabletką lub detergentem jest żrąca.
5. Coca Cola
Kilkunastominutowe gotowanie coca coli w przypalonym garnku daje dobre rezultaty. Garnek można potem pięknie doczyścić zwykłym zmywakiem. Cola cola również świetnie odrdzewia.
Nasze mamy i babcie do czyszczenia przypalonych garów czasem używały octu. Nie sprawdzał się on jednak zbyt dobrze, dużo lepiej wyczyści on np. osad w wannie czy kamień w toalecie. Doskonalej działał chociażby popiół z pieca albo piasek, który wprawne gospodynie domowe usuwały następnie „zmywakiem” z kępki mchu.