4 najczęstsze błędy przy robieniu domowych dżemów. Tak ich unikniesz
Owocowy sezon rozkwita. Warto pomyśleć o własnych przetworach, bo domowy dżem to pyszny dodatek do chleba czy ciasta. Ważne, by przy ich sporządzaniu nie popełniać zwłaszcza tych 4 błędów.
Spis treści
- Unikanie cukru
- Nie rezygnuj z cukru – to konserwant
- Niedokładne mycie owoców
- Zafunduj owocom kąpiel oczyszczającą
- Powierzchowne mycie słoików
- To nie wystarcza – trzeba je wyparzyć
- Zakręcenie wieczka bez pasteryzacji
- Przetwory trzeba pasteryzować
Unikanie cukru
Nie rezygnuj z cukru – to konserwant
Gdy robimy sami przetwory, wiemy, co zamykamy w słoiku. Przede wszystkim w domowych dżemach nie ma sztucznych barwinków ani sztucznych konserwantów. Niemniej czymś musimy przygotowywaną masę dżemową zakonserwować. Stawiamy na cukier, który nie tylko nadaje słodkości, ale także właśnie konserwuje. Bez tego składnika masa dżemowa mogłaby spleśnieć, a wtedy cały nasz trud pójdzie na marne. Dlatego nie warto na nim oszczędzać, dając go w małych ilościach, zwłaszcza przy kwaśnych owocach. Jako sprawdzoną proporcję doświadczone gospodynie domowe podają 800–1000 g cukru na kilogram owoców.
Aby zyskać pewność, że nic złego się nie stanie z masą, warto w czasie gotowania dodać też łyżeczkę soku z cytryny i/albo łyżeczkę wódki (alkohol wyparuje, ale i tak zrobi swoje). To wzmocni zakonserwowanie naszego produktu.
Niedokładne mycie owoców
Zafunduj owocom kąpiel oczyszczającą
Aby pozbyć się niechcianych dodatków (pozostałości stosowanych środków ochronnych oraz robaków), nie wystarczy przepłukanie owoców pod bieżącą wodą. Warto owoce zanurzyć na 15 minut w zimnej wodzie z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej. Po kwadransie owoce należy osączyć i znów zanurzyć w wodzie – tym razem czystej.
Co ważne, nie należy owoców pozbawiać szypułek, ogonków itp. przed kąpielą, bo wówczas woda dostanie się do środka owocu.
Powierzchowne mycie słoików
To nie wystarcza – trzeba je wyparzyć
Słoiki i nakrętki po prostu muszą być wysterylizowane, obojętne, czy chodzi o dopiero co zakupione w sklepie czy odstawione na domowe półki. Przed napełnianiem masą owocową (albo innym przetworem) słoiki powinny być najpierw umyte płynem, a później wyparzone wrzątkiem. Innym sposobem na wysterylizowanie słoików jest umieszczenie ich (po umyciu płynem) na około pół godziny w piekarniku, który nagrzewamy do 100ºC. Ważne, aby wkładane słoiki były dobrze osuszone.
Zakręcenie wieczka bez pasteryzacji
Przetwory trzeba pasteryzować
To bardzo istotny etap sporządzania przetworów. Wekowaniem zapewniamy nie tylko ochronę przed psuciem, lecz także zapewniamy naszym przetworom długi okres przydatności.
Jest kilka sposobów domowej pasteryzacji. Jedną z nich jest wekowanie na sucho: napełniamy słoiki gorącą masą, zakręcamy wieczko, odwracamy do góry dnem (jeśli nic nie wycieka, to przy okazji zyskujemy pewność, że wieczko jest szczelne) i przykrywamy słoiki np. kocem, grubym ręcznikiem. Dzięki temu zabiegowi słoiki będą długo utrzymywały ciepło, a przez to lepiej się zawekują.
Innym sposobem jest kąpiel wodna. Dno gara o grubym dnie ścielimy bawełnianym ręcznikiem kuchennym (słoiki nie będą się obijać ani podskakiwać, co mogłoby doprowadzić do ich pęknięcia). Ważne, by temperatura wody była zbliżona do temperatury słoika i sięgała niemal do nakrętek. Wodę doprowadzamy powoli do wrzenia, a gdy to nastąpi, gotujemy jeszcze 20 minut. Dalej postępujemy podobnie jak przy wekowaniu na sucho: dokręcamy wieczko, słoik odwracamy do góry dnem i wystudzamy powoli pod warstwą materiału utrzymującego ciepło.
Możemy też słoiki pasteryzować w piekarniku. Napełnione gorącą masą i dokładnie wytarte wstawiamy do piekarnika na górną półkę i pasteryzujemy w ten sposób około 15–20 minut w temperaturze nieprzekraczającej 100ºC.