10 zalet własnych wyrobów
Niektórzy z nas wciąż pamiętają smak babcinych wyrobów przyrządzanych według dobrych, starych receptur. Dziś soczystą szynkę, różaną konfiturę czy słodką chałkę można przygotować w domu bez większego wysiłku. Korzyści dla smaku i zdrowia będą ogromne!
Coraz trudniej kupić jedzenie naprawdę zdrowe, a do tego takie, które będzie ładnie wyglądało i długo zachowa świeżość. Dlatego warto zadać sobie odrobinę trudu, aby wyprodukować w domu tradycyjne dania jak za dawnych lat.
1. Mają one niepowtarzalny aromat, kojarzą się nam z dzieciństwem i „babcinymi przysmakami”.
2. Sięgając po takie smakołyki, nie tylko przywołamy kulinarne wspomnienia z dzieciństwa i młodości, ale także mamy pewność, z jakich składników potrawy zostały wykonane. Nie znajdziemy wśród nich żadnych ulepszaczy.
3. Własnoręcznie przyrządzone wyroby są przygotowane ze składników dobrej jakości: robimy je z owoców i warzyw, które sami zrywamy z krzaków lub kupujemy ze znanych straganów lub od rolnika,
4. Domowe specjały można przygotować niewielkim kosztem - wystarczy zgromadzić składniki i użyć odpowiedniego sprzętu (na przykład szynkowaru).
5. Sami decydujemy o smaku wyrobów, dodając według uznania: soli, cukru, octu czy innych przypraw.
6. Konserwujemy je środkami naturalnymi, nie zawierają więc (tak jak te produkowane przemysłowo) polepszaczy smaku i sztucznych barwników.
7. Sięgając po domowe przetwory z owoców i warzyw takie jak soki, marynaty czy kiszonki zapewniamy sobie porcję witaminy C (porzeczki, truskawki, maliny, jeżyny, żurawina, agrest, papryka, pomidory) i beta-karotenu (warzywa i owoce żółtopomarańczowe i zielone).
8. Praca przy ich przygotowaniu może być jednocześnie okazją do spotkania rodzinnego, tworzenia własnych oryginalnych przepisów, przekazywanych później z pokolenia na pokolenie.
9. Nalewki i przetwory zamknięte w słoikach i karafkach, opatrzone własnoręcznie przygotowanymi etykietkami, oryginalnie opakowane – mogą być pięknym upominkiem.
10. Przygotowane tradycyjnym sposobem maślane ciasteczka czy korzenne pierniczki można schować do puszki i podarować bliskiej osobie.
Przepisy na domowe dania w stylu slow food znajdziesz w książce "Domowa produkcja żywności". Obejrzyj film, z którego dowiesz się, co jeszcze zawiera poradnik.