Woda z kranu: jakie bakterie żyją w wodzie z wodociągu?
Woda, którą pijesz prosto z kranu nie zawsze nadaje się do bezpośredniego spożywania. Mimo, że jest filtrowana i badana, mogą się w niej czaić różne bakterie i zarazki. Co żyje w wodzie wodociągowej?
Spis treści
- Co można znaleźć w wodzie wodociągowej?
- Bakterie Legionelli w wodzie wodociągowej
- Skąd się bierze Legionella?
Nawyk przegotowywania wody przed spożyciem powinien mieć każdy, kto nie jest pewny, w jakiej kondycji jest woda w domu. Jeżeli jej nie przebadasz, możesz nie zdawać sobie sprawy, jakie bakterie i wirusy się w niej znajdują.
Co można znaleźć w wodzie wodociągowej?
W wodzie wodociągowej, którą niejednokrotnie pijemy prosto z kranu, mogą znajdować się różnorodne mikroorganizmy. Najmniejsze to wirusy i bakterie. Największym „organizmem”, który występuje w wodzie sporadycznie (raz na kilkanaście lat) jest skąposzczet. Jego ciało może mieć aż 30 cm długości i 1-2 mm grubości.
Bakterie Legionelli w wodzie wodociągowej
Bakterie Legionella są zaliczane do rodziny bakterii, w której znajduje się tylko jeden rodzaj o nazwie Legionella. Wyodrębniono tu jednak aż 48 gatunków i ponad 50 różnych serotypów, z tego 18 chorobotwórczych dla człowieka.
W środowisku naturalnym bakterie te występują zarówno w wodach naturalnych, jak i sztucznych zbiornikach, które zawierają muł lub osad denny. Spotyka się je też w gorących źródłach leczniczych i w wilgotnej ziemi.
Skąd się bierze Legionella?
Wzrost tych mikroorganizmów następuje w temperaturze 22-43 oC przy pH wody 5,5 – 9,2. Mogą się rozmnażać w temperaturze nawet 67 oC. W otoczeniu człowieka, Legionella rozwija się w sieci wodociągowej i instalacjach wody zimnej i ciepłej, w zbiornikach i wodnych urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Mogą także wystąpić w podgrzewaczach wody. Komórki tej bakterii potrafią przeżyć w instalacjach wodociągowych do trzech lat.