Witarianie – na czym polega ta odmiana wegetarianizmu?
Witarianizm to specyficzna odmiana wegetarianizmu. To jedzenie „na surowo” – rygorystyczna dieta wykluczająca spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej. Jak witarianie radzą sobie na co dzień?
Spis treści
Witarianie - podstawa diety
Podstawą diety witarianina są świeże warzywa, owoce, nasiona i orzechy, nie są natomiast tolerowane konserwanty, sztuczne barwniki i żywność przetworzona oraz genetycznie modyfikowana.
Co jedzą witarianie?
Witarianie dopuszczają podgrzewanie jedzenia do 40°C. Wykluczone są dla nich natomiast gotowanie, smażenie i pieczenie. „Surowa” dieta ma na celu zachowanie cennych dla zdrowia substancji odżywczych, które zwykle giną w procesie gotowania.
W diecie dominują więc niemrożone i niegotowane warzywa i owoce, najlepiej z upraw ekologicznych. Dzięki temu uniknąć można toksyn z nawozów sztucznych, które raczej nie przyczyniają się do oczyszczenia organizmu.
Witarianizm wegetariański, witarianizm wegański
Istnieją dwa warianty witarianizmu: wegetariański, dopuszczający spożywanie np. surowych jajek oraz znacznie bardziej rozpowszechniony wegański, wykluczający z diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego.
Dzięki zastosowaniu diety witariańskiej można nie tylko pozbyć się nadmiaru kilogramów, ale także oczyścić organizm od środka. Spożywając świeże produkty pochodzenia roślinnego dostarczamy sobie mnóstwo witamin i składników odżywczych i jednocześnie nie obciążamy układu pokarmowego.
Według zwolenników witarianizmu stosowanie surowej diety skutkuje przypływem energii i zdrowia, a przy okazji piękną sylwetką; przeciwnicy skarżą się na ciągły głód, bezsenność i bóle głowy.