Winobranie w Polsce - Lubuski Szlak Wina i Miodu
Jesień to czas winobrania. By wziąć w nim udział, wcale nie trzeba wybierać się w podróż do Francji, Hiszpanii, Włoch czy Bułgarii. Wystarczy pojechać na weekend w okolice Zielonej Góry i udać się Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu.
Spis treści
- Lubuski Szlak Wina i Miodu
- Co można znaleźć na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu?
- Zielona Góra - lubuskie tropiki
Lubuski Szlak Wina i Miodu
Choć tradycje winiarskie ziemi lubuskiej sięgają wielu wieków wstecz, polscy winiarze właśnie zaczynają wszystko od nowa. Piękne winnice wyrastają jak grzyby po deszczu. Większość z nich można zwiedzić, zobaczyć, jak wygląda produkcja wina, skosztować dojrzałego trunku, wziąć udział w winobraniu oraz przenocować. Niestety, z uwagi na niesprzyjające przepisy prawne niewielu winiarzy uzyskało prawo do sprzedaży swoich produktów. Na szczęście, na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu można znaleźć miejsca, w których da kupić parę butelek do swojej piwniczki.
Co można znaleźć na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu?
Winnica Cantina, Mozów, tel. 695 65 70 69, 691 91 48 49, www.winnica-mozow.plNa półtorahektarowym areale rośnie 2,5 tysięcy krzewów, również tradycyjnych odmian winorośli, które uprawiano kiedyś na ziemi lubuskiej
Winnica Kinga, Stara Wieś 28, tel. 68 387 28 43Wino z tej winnicy wpisane zostało na listę produktów tradycyjnych.
Winnica Na Leśnej Polanie, Proczki 3, gm. Zabór, tel. 609 179 127Małgorzata i Jarosław Lewandowscy uprawiają około 50 odmian winorośli, produkują wina deserowe, ocet winny, sok.
Winnica Miłosz, Łaz 6, gm. Zabór, tel. 609 882 325Na winnicy rośnie ponad 2,5 tysiąca krzewów winorośli, w tym tradycyjne zielonogórskie odmiany. Właściciele zapraszają na degustacje.
Winnica Julia, Stary Kisielin, tel. 603 382 854Jest to rodzinna winnica, na której posadzono sadzonki pozyskane z historycznych, zielonogórskich winorośli. Jest tu również altana z widokową wieżyczką.
Muzeum Etnograficzne, Ochla, ul. Muzealna 5, tel. 68 321 15 91Skansen w Ochli to 51 obiektów architektury wiejskiej zebranych z 29 miejscowości (z okresu od XVII do XX wieku). Muzeum posiada jedyną w Polsce plenerową ekspozycję winiarską z własną winnicą. W lipcu jest tu „Święto miodu, chleba, wina i ogrodów”.
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kalsk 91, tel. 68 385 20 91Ośrodek doradztwa organizuje targi rolnicze, na których wystawiają się winiarze.
Winnica w Paradyżu, Gościkowo, w połowie drogi między Zieloną Górą o Gorzowem Wielkopolskim, tel. 68 38 11 021Nie tylko pocysterski zespół klasztorny może przyciągnąć gości do Paradyża. Przy klasztorze posadzono 5 tysięcy sadzonek winorośli - głównie dla owoców, z których powstają przetwory.
Skansen pszczelarski, Pszczew, ul. Kasztanowa 9, tel. 95 749 13 62Skansen, jakich mało - z plastrami miodu i wosku, odgłosami pracy pszczół i pachnący kitem.
Miody nadnoteckie, Gralewo 100 a, gm. Santok, tel. 95 731 64 83Miód z gospodarstwa Wiesława Dudka został wpisany na listę produktów tradycyjnych.
Pałac i winnica Mierzęcic, Mierzęcic 1, tel. 95 71 31 500
Pałac znany już jest jako hotel. A tuż obok niego położona jest największa w województwie winnica.
Zielona Góra - lubuskie tropiki
To jedyne miejsce w Polsce, gdzie w środku miasta znajduje się winnica. Trzeba wspiąć się po zboczu niewielkiego Wzgórza Winnego, które pełni teraz funkcję parku i wypocząć na jednej z ławek ustawionych między winnymi alejkami. Na szczycie wzgórza znajduje się symbol miasta – chętnie odwiedzana Palmiarnia.
Uwaga! W Ratuszu, w informacji turystycznej można wypożyczyć elektroniczny przewodnik. Jest on bezpłatny, należy tylko zostawić kaucję w wysokości 100 zł.
Muzeum Wina w Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, al. Niepodległości, 15 tel. 68 327 23 45, 68 325 71 81, muzeumwina.plTo jedyna taka prezentacja w Polsce. Eksponaty pokazują bogatą historię winiarstwa w regionie, a także cały proces produkcji wina - od uprawy winorośli do sprzedaży trunku. Ciekawostką są też fotografie z historycznych winobrań. W Zielonej Górze można również odwiedzić Winne Wzgórza oraz sklep winiarz.pl, w którym kupić można akcesoria i literaturę winiarską.D.M.S. Nocoń, Świdnica koło Zielonej Góry, ul. Wypoczynek 2, tel. 68 327 34 60 Jest to rodzinna firma, która zajmuje się pszczelarstwem od 28 lat. Produkuje miód, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy i napój miodowo-owocowy.