Wanilia: co to za roślina? Właściwości wanilii

2016-08-02 9:15

Wanilia to ciepłolubna roślina z rodziny storczykowatych. W naszym kraju można zobaczyć ją w szklarniach ogrodów botanicznych (np. w Warszawie). To roślina o urzekającym aromacie używanym w kuchni i do produkcji kosmetyków.

wanilia-co-to-za-roslina.jpg
Autor: Shutterstock Sprawdź, co warto wiedzieć o wanilii
Nasionka wanilii
Autor: Shutterstock

Wanilia to roślina ciepłolubna z rodziny storczykowatych występująca głównie na półkuli południowej (Ameryka Południowa, Afryka Środkowa, Azja Południowa). Wanilia to roślina pnąca, która swoje wielometrowe wijące się pędy opiera na większych i mocniejszych drzewach rosnących w klimacie tropikalnym. Zdobią ją średniej wielkości gładkie liście. W okresie kwitnienia pojawiają się na niej pachnące kwiaty. Jednak największą ciekawostką są dostępne w sprzedaży laski wanilii.

Laski wanilii: skąd?

Skąd one się biorą? To owoce wanilii, które po zerwaniu poddawane są procesowi fermentacji oraz suszenia. Po takich zabiegach z brązowawego lub nawet zielonego koloru przybierają wyraźnie ciemną barwę i niewielki kształt. W warunkach naturalnych wanilia zapylana jest przez określony gatunek pszczół. Jednak coraz więcej jest plantacji wanilii, gdzie rolę naturalnych zapylaczy przejmują ludzie, którzy pędzlują kwiaty specjalnym specyfikiem. A wszystko to po to, by uzyskać więcej cennych owoców, które mają zastosowanie w kuchni i przemyśle kosmetycznym.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE