W czym pić alkohol: jakie kieliszki, szklanki i kufle wybrać do domu?

2016-10-05 17:17

To, w jakim kieliszku podajemy alkohol nie jest bez znaczenia. Jest to istotne nie tylko ze względu na savoir-vivre, ale także na smak trunku i jego prezencję. Wino czerwone np. musi mieć odpowiednią przestrzeń, by oddychało i wydobył się z niego odpowiedni aromat i smak. Podobnie rzecz ma się z koniakiem i whisky.

W czym pić alkohol: jakie kieliszki, szklanki, kufle wybrać do domu?
Autor: thinkstockphotos.com Są kieliszki, które obowiązkowo powinny się znaleźć w naszym barku, ale są też takie, bez których śmiało możemy się obyć.

Spis treści

  1. Jakie kieliszki warto mieć?
  2. Szklanki do alkoholu na specjalne okazje
  3. Odpowiednie czyszczenie szkła
  4. Znakowanie kieliszków

kieliszki, które obowiązkowo powinni się znaleźć w naszym barku, ale są też takie, bez których śmiało możemy się obyć np. specyficzny kieliszek do martini, chyba że jest to jeden z naszych ulubionych trunków.

Jakie kieliszki warto mieć?

Kieliszki do czerwonego winaTo zwykle pełne, pękate kieliszki. Są lekko zwężane u góry, by aromat nie ulotnił się zbyt szybko. Niektóre to prawdziwe kule. Wyglądają bardzo elegancko. Kieliszki do białego winaZdecydowanie węższe i na dłuższej nóżce. Mogą być lekko zwężane u góry (choć ze względu na smuklejszy kształt, różnica nie jest aż tak duża). W tej grupie kieliszków bardzo popularne są to tzw. tulipany – rozszerzające się ku górze. Ostatnio modne są także kieliszki prostokątne – równe na całej długości. Wyglądają bardzo dystyngowanie. Kieliszki do szampanaTo najbardziej zmieniające się grupa – naprzemiennie raz modne są smukłe wysokie szampanówki, na długiej nóżce (czasem wręcz trójkątne) – innym razem szerokie, zajmujące dużo przestrzeni, ale prezentujące się równie elegancko, kieliszki okrągłe. Wadą tych ostatnich na pewno jest przechowywanie i większa powierzchnia – bąbelki szybciej uciekają. Kieliszki do czystej wódkiPierwszy parametr to pojemność – warto zwrócić na to uwagę przed zakupem. Bardzo ładnie prezentują się kieliszki do wódki, na wysokiej nóżce. Ostatnio modne są kieliszki, częściowo zapełnione szkłem – sam kieliszek wygląda na duży, ale mieści się w nich tyle trunku, co w tradycyjnych.

Szklanki do alkoholu na specjalne okazje

Long drinkiSprawdzą się do przygotowywania drinków, koktajli, mrożonej herbaty itd. Ich kształty są bardzo różne –  najważniejsze, by była to długa szklanka. 

Short drinki Służą do tzw. małych drinków (mocne alkohole, zwykle nierozcieńczane), np. whisky. Zwykle mają grube dno i są bardzo masywne. Idealne do męskich dłoni.

Szklanka (kufel) do piwaTradycyjny kufel jest bardzo ciężki, szczególnie dla kobiet. Bardzo dobrze, szczególnie w rękach kobiet, prezentują się smukłe szklanki na krótkiej nóżce.

Barówki W domowym barku warto mieć jednak tradycyjne długie szklanki do piwa tzw. barówki.

Odpowiednie czyszczenie szkła

Co jakiś czas warto zrobić przegląd stanu kieliszków – szczególnie tych najrzadziej używanych np. do szampana. Powinniśmy raz na kilka miesięcy umyć je w wodzie z octem i dokładnie osuszyć – wycierając specjalną ściereczką (zwykła może zostawiać drobne włókna na szkle). Pozostawienie do wysuszenia też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo mogą zostać zacieki. Najlepiej, jeśli możemy, zrobić to w zmywarce. Dzięki nabłyszczaczowi przywrócimy szkle dawny blask i nie będziemy się wstydzić wyjąć je podczas przyjęcia. Do mycia kieliszków nie używaj zbyt silnie pachnących detergentów – szczególnie na krótko przed użyciem.

Znakowanie kieliszków

Znasz ten problem? Przyjęcie stojące w domu – pełno gości i zamieszanie z kieliszkami. Zastanawianie się czy to mój kieliszek może wywołać niezręczne zakłopotanie. Jeszcze gorzej, gdy przez pomyłkę napijemy się nie ze swojego naczynia. Rozwiązaniem jest stawianie kieliszka w określonym miejscu lub zakup specjalnych oznaczeń na kieliszki – gumowe przyssawki w różnych kolorach i kształtach – każda niepowtarzalna. Wtedy wystarczy tylko zapamiętać swój kształt i kolor i nie pomylimy swojego naczynia z kieliszkiem sąsiada.